Węgiel od samorządów trafia do mieszkańców. Są pierwsze statystyki
- Jest to paliwo o dobrych parametrach. Pochodzi ze sprawdzonych źródeł, a jego jakość jest dokładnie sprawdzana i certyfikowana - informuje wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda w komunikacie opublikowanym na stronach resortu.
Od miesiąca gminy mogą sprzedawać węgiel mieszkańcom po preferencyjnych cenach. Do tej pory, jak podkreślono w resorcie, umowy na dystrybucję węgla podpisało już 2100 gmin, czyli 90 procent gmin, które zgłosiły chęć udziału w programie. W całym kraju zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło prawie 2400 samorządów. W 651 gminach zrealizowano już pierwszą dostawę. Do mieszkańców trafiło ćwierć miliona ton węgla.
- Zostało nam około 200 gmin, z którymi ciągle rozmawiamy. Ich mieszkańcy nie muszą się niepokoić. Nawet jeśli jakaś gmina nie podpisze umowy, mamy mechanizmy, by mieszkańcom i tak węgiel dostarczyć - mówił Karol Rabenda na konferencji prasowej.
Wiceminister zapewnił, że węgla nie braknie, a do kraju sprowadzono już 12 mln ton, a do końca roku trafią jeszcze dwie tony, a po nowym roku pięć.