Ile wynosi świadczenie wspierające?
Świadczenie wspierające zostało wdrożone 1 stycznia 2024 r. dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej, która to wypłacana jest obecnie w kwocie 1588,44 zł.
Ile dokładnie? To zależy poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów w decyzji wydanej przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Waloryzacja renty socjalnej będzie oznaczała także waloryzację wysokości świadczenia wspierającego.
Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody osiągane przez osobę z niepełnosprawnościami lub członków jej rodziny i bez żadnych ograniczeń dotyczących aktywności zawodowej bądź pobierania świadczeń emerytalno-rentowych przez osobę z niepełnosprawnościami, jak również jej opiekuna.
Jak uzyskać świadczenie wspierające?
Najpierw należy złożyć wniosek o wydanie decyzji dotyczącej poziom potrzebnego wsparcia do następujących organów:
- wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności
- powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności
Wniosek można złożyć w formie elektronicznej – za pomocą systemu PIU EMP@TIA lub w formie papierowej.
Wniosek może złożyć:
- pełnoletnia osoba z niepełnosprawnościami,
- osoba upoważniona do jej reprezentowania
- opiekun prawny – w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie.
Do wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia należy dołączyć:
- wypełniony kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem
- kserokopię aktualnego i ostatecznego orzeczenia stwierdzającego niepełnosprawność, jeśli natomiast osobę z niepełnosprawnościami reprezentuje osoba upoważniona należy dołączyć upoważnienie do reprezentowania
- jeśli dotyczy - dokument potwierdzający status opiekuna prawnego, kuratora osoby niepełnosprawnej albo osoby reprezentującej ośrodek pomocy społecznej lub centrum usług wspólnych.
Procedura „ustalania poziomu potrzeby wsparcia”
- Wniosek jest poddawany analizie formalno-prawnej.
- Jeśli w wyniku tej analizy stwierdzone zostaną braki formalne we wniosku to do osoby zainteresowanej wysłane zostanie zawiadomienie o konieczności uzupełnienia braków.
- Następnie Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu lub osoba przez niego upoważniona wyznaczy skład ustalający poziom potrzeby wsparcia oraz termin dokonania oceny biorąc pod uwagę przesłanki kwalifikujące i zgodę osoby niepełnosprawnej do przeprowadzenia czynności oceniających w miejscu jej stałego pobytu.
- Zawiadomienie będzie doręczane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru: osobie ubiegającej się o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia lub jej przedstawicielowi ustawowemu albo osobie upoważnionej do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej nie później niż 7 dni przed dniem wyznaczonego terminu
- W uzasadnionych przypadkach lub na wniosek osoby zainteresowanej, informację o zawiadomieniu będzie można przekazać również telefonicznie albo za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub poczty elektronicznej, albo za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Kto i kiedy otrzyma świadczenie wspierające w 2024 r.
Członkowie składu ustalającego poziom potrzeby wsparcia w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia czynności oceniających wypełnią wspólnie formularz w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności. Natomiast decyzję określającą ten poziom skład ustalający podpisuje w terminie 14 dni od dnia wypełnienia formularza. Wojewódzki Zespół powinien rozpatrzyć wniosek w terminie 3 miesięcy od jego wpływu do Wojewódzkiego Zespołu.
Świadczenie wspierające będzie wprowadzane w trzech etapach począwszy od 1 stycznia 2024 r., a skończywszy na finalnym jego wdrożeniu, które nastąpi 1 stycznia 2026 r. Oznacza to, że osoby z niepełnosprawnościami – w zależności od przyznanej im liczby punktów oceny potrzeby wsparcia – będą uzyskiwać prawo do świadczenia wspierającego w kolejnych latach. W pierwszej kolejności obejmie ono osoby o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia.