Mieszkania komunalne - dla kogo?
Gminy biorą pod uwagę kilka kryteriów, z czego najważniejsze jest kryterium dochodowe, czyli dochód osoby pracującej w przeliczeniu na członków rodziny. Mieszkania komunalne są przyznawane osobom o niższych zarobkach, które nie mają własnego mieszkania, ale mają stały dochód na utrzymanie najmu.
Gminy biorą pod uwagę również kryterium metrażowe, w tym ile metrów kwadratowych przypada na jedną osobę. Szczegółowe warunki otrzymania mieszkania komunalnego określa rada gminy w drodze uchwały, dlatego mogą się one nieco różnić w zależności od miasta.
Mieszkanie komunalne różni się od mieszkania socjalnego wysokością kryterium dochodowego. Mieszkania socjalne są przeznaczone dla osób najuboższych lub znajdujących się w kryzysie bezdomności, które nie posiadają stałego dochodu lub osiągają dochód na minimalnym poziomie.
Aby otrzymać mieszkanie komunalne lub socjalne należy złożyć stosowny wniosek w urzędzie gminy.
Stawka czynszu najmu mieszkania komunalnego
Zgodnie z przepisami rada gminy musi uchwalić wieloletni plan gospodarowania mieszkaniowym zasobem samorządu. W ramach tego dokumentu ustala się m.in. zasady polityki czynszowej oraz warunki obniżania czynszu dla osób z niskimi dochodami.
Na wysokość czynszu w mieszkaniu komunalnym składa się kilka czynników. Najważniejszym jest stawka bazowa, do której stosuje się czynniki podwyższające lub obniżające. Czynniki te zależą m.in. od położenia budynku, jego stanu technicznego, wyposażenia bloku i lokalu, podłączonych instalacji.
Stawki czynszu najmu lokali mieszkalnych i socjalnych ustala prezydent w drodze zarządzenia. Ostatnio pisaliśmy o podwyżce stawek bazowych czynszu w Katowicach. Nowa stawka bazowa czynszu w stolicy województwa śląskiego wyniesie 3,7 zł/m2. Choć to podwyżka rzędu 20 procent, Katowice pozostaną najtańszym miastem w okolicy.
Ile trzeba zapłacić za najem mieszkania komunalnego w woj. śląskim?
Stawki czynszu najmu w wybranych miastach województwa śląskiego przedstawiamy w galerii poniżej.