Miasta w woj. śląskim z największą ilością ulic. Nie decyduje ani wielkość, ani tym bardziej długość życia miast

i

Autor: UM Bielsko-Biała Miasta w woj. śląskim z największą ilością ulic. Nie decyduje ani wielkość, ani tym bardziej długość "życia" miast

Ranking

W tych miastach na Śląsku jest najwięcej ulic. Z góry wyglądają jak żyły tkanki miejskiej

Miasta to bardzo duże organizmy składające się z arterii i odchodzących od nich "żył", czyli ulic. To one tak naprawdę tworzą miasto, jako całość. W dobie bardzo dużego rozwoju, zwłaszcza tych dużych, miasta stale się rozrastają. Wśród tych największych, z największą liczbą ulic, o palmę pierwszeństwa biją się trzy miejscowości z województwa śląskiego.

Najwięcej ulic w woj. śląskim mają... trzy miasta

Nie bez przyczyny we wstępie jest nawiązanie przede wszystkim do wielkości, ponieważ można by szybko dojść do wniosku, że wielkość miasta będzie się od razu równać największej liczbie ulic. Tak jednak nie jest, a za przykład niech posłuży Dąbrowa Górnicza, która powierzchniowo jest aktualnie największym miastem w województwie śląskim. Gdyby jednak policzyć wszystkie ulice w tym mieście, to jest ich niemal trzykrotnie mniej, niż w każdym z miast czołowej trójki. Co więcej, Dąbrowa Górnicza nie mieści się nawet w TOP 10 miast z największą iliczbą ulic. 

Innym, bardzo jaskrawym przykładem jest Wisła, która powierzchniowo jest na 7. miejscu w województwie śląskim, ale jeśli chodzi o ilość ulic to nie znajduje się nawet w pierwszej dwudziestce. Podobnie jest w przypadku Lublińca czy Jastrzębia-Zdroju, które należą do największych miast w naszym regionie, ale nie przekłada się to w żaden sposób na ilość ulic. 

Czołowe miasta ciągle się rozrastają. A inne stoją w miejscu

Gdyby spojrzeć na czołową trójkę miast w województwie śląskim z największą liczbą ulic, to już na pierwszy rzut oka można zdiagnozować, dlaczego właśnie te miejscowości przekroczyły barierę ponad tysiąca ulic w swojej tkance miejskiej. Wynika to z tego, że są atrakcyjne do życia, przyciągają nowych mieszkańców, a co za tym idzie - regularnie się rozrastają zamieniając nieużytki w miejsca tchnięte życiem. A jak wiadomo, wraz z nowym osiedlem powstaje co najmniej kilka dodatkowych ulic. Podobnie jest z innymi miastami w rankingu, gdzie w większym lub mniejszym stopniu miasta rozrastają się o nowe osiedla i ulice. Tempo tych zmian jest różne, więc warto mieć na uwadze to, że choć dzisiaj te zestawienie jest bardzo aktualne, to za kilka miesięcy mogą w nim nastąpić drobne zmiany. 

TOP 10 miast w Śląskiem z największą liczbą ulic. Na szczycie zażarta walka o 1. miejsce