Wiadomości

W Katowicach trwa Festiwal elSol. Tutaj króluje salsa, bachata, cuban i kizomba

2024-11-16 17:18

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach na pięć dni stało się światową stolicą tańców latynoskich. W Festiwalu elSol bierze udział około 4000 uczestników, uczestniczących w warsztatach tanecznych salsa, bachata, kizomba i cuban, a także koncertach na żywo oraz konkursach i treningach mistrzów.

Kochasz tańczyć latino? Koniecznie musisz zajrzeć do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To tutaj do poniedziałku trwa El Sol Festival, czyli 19. edycja corocznego wydarzenia dla pasjonatów tańca i muzyki Ameryki Południowej, Karaibów oraz Afryki. W tym roku 

W tym roku kolejny w Festiwalu elSol udział bierze około 4000 uczestników, z czego większość to goście z zagranicy.

Festiwal promuje i przybliża latynoską kulturę i południowe podejście do życia. Wspiera profesjonalistów i amatorów tańca, buduje ambicje i rozwija ich umiejętności poprzez warsztaty, konkursy i praktykę taneczną.

Program festiwalu elSol w Katowicach

W ramach całości wydarzenia trwającego od 14 do 18 listopada 2024 odbywa się:

  • Koncert na żywo gwiazdy SEPTETO ACAREY
  • Ponad 200 godzin warsztatów tanecznych z 200 artystami ze świata przy rozpiętości poziomów od podstawowego do master na 15 salach warsztatowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, wynajętego na wyłączność na nasze wydarzenie.
  • 4 imprezy nocne od czwartku do niedzieli, wzbogacone o 40 pokazów mistrzów z piękną scenografią
  • 65 godzin practisów, czyli imprezy tanecznej do muzyki naszych DJów, na 5 parkietach o indywidualnym mikroklimacie, z różnorodną muzyką: salsa, bachata, cuban, Kizomba, urban Kiz oraz strefa latin chill zone.
  • 6 konkursów tanecznych w 4 kategoriach 
  • Trening dla profesjonalistów i zawodników
  • Stoiska z możliwością zakupu akcesoriów tanecznych
  • Wieczór SOBOTNI 16 listopada (SATURDAY PARTY) to kulminacyjny moment festiwalu, wzbogacony o koncert latynoskiej orkiestry SEPTETO ACAREY z Peru, której bogate instrumentarium przyciąga fanów Latin Jazz, wielokulturowości, muzyki etnicznej, latynoskiej, hiszpańskojęzycznej i muzyki w ogóle. Ta część programu jest świetną okazją, żeby poczuć klimat festiwalu, niekoniecznie chcąc tańczyć.

Sobota to też dziesięciogodzinna impreza taneczna na pięciu parkietach oraz spektakularne pokazy mistrzów.

Szczegóły programu elSol Festival

Zobacz zdjęcia

Na Festiwalu elSol królują cztery tańce

Salsa

Taniec salsa został spopularyzowany w latach 60. XX wieku. Powstał głównie dzięki Portorykańczykom i Kubańczykom mieszkającym w Nowym Jorku pod koniec lat 60. i na początku lat 70. Różne regiony Ameryki Łacińskiej (w tym kraje Karaibów) oraz USA wykształciły odrębne style salsy: portorykański, nowojorski, losangeleski, kolumbijski i kubański.

Jest to taniec latynoski, w którym partner prowadzi partnerkę przez serię obrotów i figur do muzyki. Salsa może być również tańczona solo. 

Kubańska Salsa

Ten styl wywodzi się z Kuby. Salsa kubańska jest tańczona przez partnera i partnerkę w sposób okrężny. Pod terminem „kubańska” rozumiemy również bardzo bogatą kulturę różnych tańców, które wpłynęły na salsę: tańce afro-kubańskie, son, timba, reggaeton, reparto, rumba, danzón, cha cha cha.

Obecnie w Europie tancerze preferują oddzielne parkiety taneczne i DJ-ów dla salsy kubańskiej oraz salsy Crossbody (style NYC i LA). Jednak oba style mogą się wzajemnie uzupełniać, a tancerze mogą tańczyć do całej muzyki salsowej. 

Bachata

Taniec bachata powstał w latach 60. XX wieku w Dominikanie. Jego podstawowy krok, nazywany Box Step, wykonywany jest w schemacie kwadratu. Obecnie bachata jest tańczona na całym świecie, gdzie każdy dodaje do niej swoje wpływy. Bachata wchłonęła elementy zouka, tańca współczesnego, salsy i street dance. W nowoczesnych stylach, takich jak Bachata Sensual czy Bachata Moderna, podstawowa wersja kroku jest liczona na 4 – 3 kroki i tap od jednej strony do drugiej. W bardziej zaawansowanych wersjach partnerzy wykonują wiele sensualnych ruchów, w tym fale, obroty głowy, prowadzone izolacje ciała, a także figury i obroty.

Kizomba

To gatunek muzyczny, który pierwotnie rozwinął się w portugalskojęzycznych krajach Afryki. W Europie muzyka i taniec ewoluowały w nowym kierunku, pod wpływem hip-hopu, tanga, semby pokazowej i innych stylów tańca. Dało to tańcowi odmienny charakter od tradycyjnej kizomby, który obecnie nazywamy Urban Kiz.

Jest to taniec bardzo związany z partnerem, w którym pary tańczą razem od 3 do 10 utworów. Celem jest perfekcyjne zsynchronizowanie się jako para z muzyką i wyrażenie jej poprzez eleganckie kroki, płynne ruchy ciała i odpowiednią postawę.

QUIZ. Skąd pochodzą najsłynniejsze tańce? Taniec radości od 7/10

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy! Z jakiego kraju pochodzi samba?