W Katowicach powstał nowy ogród sensoryczny. O realizację inwestycji zabiegali mieszkańcy

i

Autor: KAW

Katowice

W Katowicach powstał nowy ogród sensoryczny. O realizację inwestycji zabiegali mieszkańcy

W ramach projektu "Promyk słońca" w Katowicach powstał nowy ogród sensoryczny, w którym znajduje się ścieżka sensoryczna, labirynt z roślin, muzyczne urządzenia, edukacyjne gry oraz ławki i leżaki do wypoczynku. Mieszkańcy wybrali go w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Nowa atrakcja w Katowicach

W Katowicach do użytku oddano kolejną atrakcyjną przestrzeń. W miejscu nieużytków przy ul. Konnej w Burowcu w sąsiedztwie basenu powstał ogród sensoryczny, czyli miejsce oddziałujące na kilka zmysłów. Inwestycja zrealizowana została przez Zakład zieleni Miejskiej, a zabiegali o nią sami mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Projekt pod nazwą "Promyk słońca" otrzymał 927 głosów w ubiegłorocznym katowickim Budżecie Obywatelskim w kategorii zadań lokalnych dzielnicy Szopienice-Burowiec.

- Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu nasze miasto bardzo mocno się zmienia. To narzędzie, które pozwala mieszkańcom decydować o tym, co dzieje się w Katowicach. W ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowaliśmy dotychczas ponad 1,1 tys. zadań za kwotę prawie 156 mln zł. Realizacja tych zadań jest najlepszym dowodem, że warto się angażować w Budżet Obywatelski, bo dzięki temu wskazywane do wykonania są te inwestycje, które najlepiej wpisują się w oczekiwania mieszkańców czy ich potrzeby - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Zaniedbany teren przemieniono w ogród

W miejscu obecnego aktualnie ogrodu sensorycznego znajdowały się nieużytki. Teren po ogródkach działkowych był zaniedbany i zarośnięty dziką roślinnością. Konieczne było jego oczyszczenie z gruzu i odpadów oraz rozebrani dotychczasowego ceglanego muru.

Prace rozpoczęły się wraz z początkiem sierpnia br. Wytyczono i wykonano alejki z nawierzchni mineralnej, przepuszczalnej, z jednostronnym, niewielkim spadkiem, którego nie odczuwają spacerujący. Ma on pomóc w odprowadzaniu wody na zieleńce.

W ogrodzie znajduje się 11-metrowa ścieżka sensoryczna o szerokości 1,5 m. Składa się ona z 6 odrębnych części, z których każda ma inne podłoże. Wypełnione są korą, piaskiem, otoczakami, żwirem i trawą.

- Pozwoli to doświadczać różnic podczas chodzenia po niejednolitym podłożu - powiedział Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Znajdziemy tam gry edukacyjne, labirynt z roślin, urządzenia muzyczne - tuby, cymbały marimba oraz bębenek typu handpan. 8 ławek oraz leżak parkowy, a dla bezpieczeństwa i komfortu zamontowane zostały lampy solarne LED. W ogrodzie zasadzono również roślinność, w tym m.in. bez czarny, jaśminowiec wonny, rozplenicę japońską, trzmielinę, kocimiętkę i perowskię oraz drzewa takie jak grujecznik japoński, jabłoń "Profusion" i choinka kanadyjska.

Za prace odpowiedzialna była wybrana w przetargu firma Deep Green Sp. z o.o. Ich koszt to blisko 340 tys. zł.

W Katowicach znajduje się już kilka miejsc, które oddziałują na zmysły. Podobny ogród powstał wraz z tężnią na os. Tysiąclecia, gdzie roślinność i nasypy tłumią hałasy dobiegające z ulicy, a ścieżki sensoryczne znajdziemy również w nowo utworzonym parku przy ul. Leopolda oraz ogrodzie lawendowym w Ochojcu.

Najmniejsze miasta w Śląskiem. Mają też najmniejszą ludność