Katowice jednym z najbardziej zielonych miast Polski. Przegrał z...
Portal GetHome.pl sprawdził na podstawie danych Geoportal.gov.pl poziom zalesienia polskich miast. Pod uwagę były brane jednak tylko duże miasta. Gdyby brać do rankingu mniejsze miejscowości, to najnowszy ranking portalu GetHome.pl mógłby zgoła wyglądać inaczej. Dowód? Kilka miesięcy temu na podstawie danych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii opracowaliśmy ranking miejscowości na Śląsku, gdzie można było znaleźć najwięcej hektarów lasów. Miasto Katowice było w czołówce. Dokładnie na 2. miejscu, jednak przegrało zdecydowanie z miejscowością znajdującą się w powiecie pszczyńskim, która wyprzedziła Katowice dokładnie o 154 hektary.
Ranking zielonych miejscowości na Śląsku
W powyższym zestawieniu Katowice zajęły 2. miejsce. Wbrew opinii zresztą wielu osób i ku ich zaskoczeniu. Niekoniecznie musiało się to jednak przekładać na ranking ogólnopolski. A jednak tak się stało. Katowice na 18 miast ujętych w zestawieniu przez portal GetHome.pl również znalazły się na 2. miejscu wyprzedzając takie miasta, jak Toruń, Bydgoszcz, Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź czy Wrocław.
W zestawieniu brano obszar miasta zajmowany przez lasy i grunty zadrzewione i jego udział w powierzchni miasta. Z danych portalu wynika, że w Katowicach 7011, co przekłada się na 43 procent udziału w całej powierzchni stolicy województwa śląskiego. Tylko jedno miasto jest bardziej zielone, niż Katowice. - Najwyższy czas obalić mit, że stolica Górnego Śląska jest szarym, przemysłowym miastem, które nie nadaje się do życia. Tereny leśne zajmują aż 43 procent obszaru Katowic. Dla porównania, udział terenów przemysłowych wynosi tu tylko 8 proc. – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Ranking dziesięciu najbardziej zielonych miast w Polsce
Najmniej zielone miasta w Polsce i w GZM
Powyższe miasta są najbardziej zielone. Na drugim biegunie znalazły się natomiast takie miejscowości w Polsce, jak:
- Poznań
- Lublin
- Opole
- Łódź
- Wrocław
- Kraków
- Gorzów Wielkopolski
- Rzeszów
Ekspert portalu GetHome.pl, Marek Wielgo podkreśla jednak, że niski udział terenów zielonych może być nieco mylący. W Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) zwracają uwagę, że ważna jest także dostępność zieleni. Chodzi o to, jaki jest udział mieszkańców danego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut. Wśród miast wojewódzkich, w których tereny zielone są na wyciągnięcie ręki dla większości mieszkańców, są właśnie Rzeszów i Kraków. Z kolei duży udział zieleni nie zawsze oznacza jej wysoką dostępność, czego przykładem są... Katowice.
Miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mają również swój przeciwny biegun pod względem zieleni dostępnej dla mieszkańców. Są zresztą takie, gdzie nie ma nawet jednego hektara lasu.