Śląska Grupa Bluesowa ruszą w trasę ku pamięci Jana Kyksa Skrzeka

i

Autor: Piotr Frydecki (Wikipedia)

Muzyka

W hołdzie Janowi "Kyksowi" Skrzekowi Śląska Grupa Bluesowa rusza w wyjątkową trasę

29 stycznia 2025 roku minie 10 lat od śmierci Jana "Kyksa" Skrzeka, śląskiego muzyka i kompozytora bluesowego. Śląska Grupa Bluesowa rusza w trasę koncertową ku jego pamięci.

Trasa koncertowa ku pamięci Józefa Skrzeka

Śląska Grupa Bluesowa rusza w pierwszą trasę koncertową w 2025 roku. Jest ona dedykowana Janowi Skrzekowi, bluesowemu kompozytorowi i wieloletniemu członkowi kapeli. Koncerty zaplanowano od 8 stycznia do 8 lutego. Poniżej pełen harmonogram koncertów:

  • 08.01 – Olsztyn/Sowa
  • 09.01 – Gdynia/Blues Club
  • 10.01 – Bytów/Jaś Kowalski
  • 11.01 – Elbląg/Mjazzga
  • 12.01 – Bydgoszcz/Eljazz
  • 13.01 – Toruń/Pamela
  • 24.01 – Gomunice/Bogart
  • 25.01 – Częstochowa/Klimaty
  • 07.02 – Szczawnica Jaworki/Muzyczna Owczarnia
  • 08.02 – Mszana Dolna/Folwark Stara Winiarnia

Miasta na trasie wybrano nieprzypadkowo. Śląska Grupa Bluesowa zagra w tych samych klubach, w których grała 10 lat temu podczas ostatniego szlaku koncertowego przed śmiercią Józefa Skrzeka. Muzyk zmarł kilka dni po powrocie do domu. ŚGB powtórzyła trasę pięć lat później. Wówczas po długiej chorobie zmarł Michał Giercuszkiewicz, perkusista zespołu. 

Będzie to również premiera niezwykłej płyty: Jan „Kyks” Skrzek & Bezdomne Psy - „Kyksówka Blues” Wydane przez Metal Mind Productions CD zawiera utwory z LP z 1986 roku oraz premierowe, nigdy nie publikowane, nagrania koncertowe tych legendarnych muzyków. Płyta będzie dostępna na koncertach - zapowiada Śląska Grupa Bluesowa. 

Bilety na koncert są dostępne m.in. na stronie kupbilecik.pl. Organizator zaleca śledzić wydarzenie na facebookowym profilu Śląskiej Grupy Bluesowej.

Tak wygląda Kato Blues Faces w Katowicach

Co to jest Śląska Grupa Bluesowa? 

Śląska Grupa Bluesowa jest uznawana za czołowego przedstawiciela śląskiego bluesa - muzycznego fenomenu, który rozwinął się na Górnym Śląsku w czasach PRL-u. Kapela prezentuje unikalne brzmienie i sposób grania lat 70-tych. Razem ze Śląską Grupą Bluesową na scenie występowały największe legendy śląskiego bluesa m.in. Ryszard Riedel, Ryszard Skibiński, Tadeusz Nalepa, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek, Zbigniew Hołdys, Krzak, Dżem, Kasa Chorych, Young Power. 

W oryginalnym składzie zespołu znaleźli się Jan Skrzek, Michał Giercuszkiewicz, Leszek Winder i Mirosław Rzepa. Po śmierci Jana Skrzeka Śląska Grupa Bluesowa kontynuowała działalność, okazjonalnie zapraszając do współpracy przyjaciół muzyków. W 2007 roku do kapeli dołączyła Agnieszka Łapka. Obecny skład Śląskiej Grupy Bluesowej:

  • Leszek Winder (gitara)
  • Agnieszka Łapka (śpiew)
  • Krzysztof Głuch (piano)
  • Michał Kielak (harmonijki)
  • Mirosław Rzepa (gitara basowa)
  • Max Ziobro (perkusja)
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Kim był Jan Skrzek? Krótki biogram

Jan Skrzek urodził się 21 listopada 1953 roku w Siemianowicach Śląskich. Pochodził z górniczej rodziny i sam pracował na kopalni. Mocno identyfikował się kulturą Górnego Śląska, w swojej twórczości często poruszał problemy dnia codziennego mieszkańców tego regionu. Grę na fortepianie ćwiczył w lokalnym domu kultury. Z czasem porzucił górnictwo na rzecz oddania się muzyce. 

Większość życia spędził w Katowicach. Spędzał wieczory, grając w znanych katowickich klubach muzycznych. Uczestniczył w finałowych koncertach Rawa Blues Festival, a także na festiwalach (m.in. Bluesa na Dołku '94 w Ciechanowie). Wziął udział w musicalu „Pozłacany warkocz”, do tego wystąpił w filmach Janusza Kidawy i Kazimierza Kutza. Był związany z zespołami Rak, Bezdomne Psy i Śląska Grupa Bluesowa. W 2011 roku wystąpił gościnnie na płycie katowickiego rapera Miuosha "Piąta strona świata" (do odsłuchania poniżej). 

Jan Skrzek zmarł 29 stycznia 2015 roku w Katowicach. Przyczyną śmierci był udar mózgu. Został pochowany na cmentarzu przy parafii św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich.