Na mapie Polski już wkrótce otwarty zostanie kolejny sklepy socjalny. Tym razem uruchomiony zostanie w Dąbrowie Górniczej przy ul. Piłsudskiego 36 na Osiedlu Manhattan.
- Nasze działania skupiają się wokół idei pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, chęci przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, a także aktywizacji społecznej osób samotnych i potrzebujących, poprzez spotkania i kursy organizowane w działającym w każdym sklepie punkcie kawowym. Nie inaczej będzie w Dąbrowie Górniczej. To będzie trzeci tego typu miejsce w Polsce i pierwsze w Zagłębiu, które stanie się częścią tworzonej przez nas sieci „Spichlerz”. W projekt zaangażował się samorząd Miasta Dąbrowa Górnicza, który zapewnił lokal i sfinansował jego remont. Po raz kolejny wsparła nas także sklep IKEA w Katowicach. Cieszymy się, że wokół idei zgromadziliśmy partnerów, dla których podobnie, jak dla nas, ważne jest działanie na rzecz lokalnej społeczności, świadomość jej potrzeb i odpowiedź na te potrzeby - mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
W sklepie, którego oferta skierowana jest nie tylko do mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ale także Sosnowca, Czeladzi oraz Wojkowic będzie można kupić jedzenie, artykuły chemiczne, a także ubrania. Ceny artykułów nie przekroczą 50 procent ceny rynkowej. Do zakupów będzie uprawniała specjalne karta wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, fundację lub decyzją prezydenta miasta w ramach interwencji samorządowej. Ta ostatnia forma pomocy skierowana jest do osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji, ale na co dzień nie są klientami ośrodka pomocy społecznej.
Sklep z wyposażeniem przyjaznym planecie
IKEA, która już wcześniej wsparła podobne punkty w Katowicach oraz Warszawie, zaprojektowała przestrzeń sklepu oraz sfinansowała jego wyposażenie.
- Projektując sklep socjalny w Dąbrowie Górniczej, szczególną uwagę zwróciliśmy na materiały, z jakich są wykonane elementy wyposażenia. Bardzo ważne było dla nas, aby meble i inne akcesoria wykorzystane w aranżacji wnętrza były przyjazne planecie. W taki o to sposób powstała zielona kuchnia z frontami BODARP, których folia zewnętrzna została wykonana w 90% z foli pochodzącej z recyklingu. Postawiliśmy na odnawialne surowce, takie jak drewno pozyskane w odpowiedzialny sposób z certyfikatem FSC w regałach IVAR, czy skrzynce na artykuły spożywcze KANGGLIG. Natomiast kawiarenka „Spichlerz Cafe”, będące częścią sklepu, została uzupełniona o poduszki INNER, których wypełnienie w 100% pochodzi z recyklingu. Cały czas udoskonalamy projekt, tak aby użytkowane w nim produkty miały jak najmniejszy wpływ na naszą planetę - podkreśla Katarzyna Nurkowska, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach. - Do 2030 roku chcemy być biznesem w pełni cyrkularnym i pozytywnym dla klimatu. A to oznacza, że będziemy korzystać wyłącznie z energii odnawialnej, a nasz asortyment będziemy produkować tylko z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu. Dzięki temu zmniejszamy swój wpływ na środowisko i zaspokajamy potrzeby obecnego pokolenia bez umniejszania szans przyszłych na ich zaspokojenie - podkreśla Katarzyna Nurkowska.
To, co będzie wyróżniać sklep w Dąbrowie Górniczej na tle innych, to m.in. kącik dla najmłodszych w obszarze kawiarni (wyposażony w asortyment IKEA przystosowany do potrzeb dzieci), ogólnodostępna tablica przeznaczona na ogłoszenia lokalnej społeczności. W sklepie znalazło się także miejsce na to, aby zaprezentować gościom poszczególne etapy jego powstawania. W jakiej formie? O tym przekonamy się w momencie otwarcia.
Udzielone przez IKEA wsparcie dla Fundacji Wolne Miejsce to jeden z elementów realizacji długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju „People & Planet Positive".
- Naszym celem jest stanie się biznesem w pełni cyrkularnym, neutralnym klimatycznie, jeszcze bardziej włączającym oraz dbającym o równe i sprawiedliwe traktowanie. Jednym z kluczowych obszarów działania IKEA w Polsce jest także wspieranie lokalnych społeczności. Wsparcie Fundacji Wolne Miejsce i zaprojektowanie, a także wyposażanie kolejnego sklepu socjalnego wpisuje się w tę strategię - dodaje Katarzyna Nurowska.