80. rocznica Tragedii Górnośląskiej
W tym roku mija równo 80 lat od czasu, kiedy doszło do Tragedii Górnośląskiej. Tragiczne wydarzenia rozegrały się w dniach od 25 do 28 stycznia 1945 roku po tym, jak do Michowic wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej.
To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z zajęciem Górnego Śląska przez Armię Czerwoną. W Miechowicach doszło do walk, grabieży, gwałtów i morderstw. Łącznie nawet 380 mieszkańców Miechowic mogło paść ofiarą agresorów.
W niedzielę 26 stycznia w Bytomiu-Miechowicach odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą Tragedii Górnośląskiej. O godz. 14:00 złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tysiące ofiar tej tragedii.
Zobaczcie zdjęcia z obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu.
IX edycja widowiska historycznego "Walki o Miechowice 1945"
Po uroczystości, uczestnicy obchodów mogli zobaczyć niezwykle widowiskowy pokaz historyczny „Walki o Miechowice 1945”. Pokaz ten powstał dzięki współpracy 285 rekonstruktorów z 29 grup rekonstrukcyjnych z Polski i Czech. W inscenizacji tragedii, do które doszło w styczniu 1945 roku w Miechowicach, wykorzystano historyczne mundury i repliki broni palnej z okresu II wojny światowej. Zobaczyć można było również historyczne pojazdy, a w tym sowiecki czołg T-34, lekki radziecki samochód pancerny BA-64 i replikę niszczyciela czołgów Marder oraz profesjonalne pokazy pirotechniczne.
Pokaz był niezwykle widowiskowy. Zobaczcie zdjęcia.
W drugiej połowie 2024 roku radni Sejmiku Województwa Śląskiego ustanowili rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Tegoroczne uroczyste obchody organizowane były wspólnie rzez województwa śląskie i opolskie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP oraz Marszałek Województwa Śląskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Śląski i Wojewoda Opolski.