80. rocznica Tragedii Górnośląskiej zostanie upamiętniona w szczególny sposób
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej posłanka Monika Rosa, która pochodzi z Czeladzi, zabrała głos w sprawie tragedii górnośląskiej. Polityk chce, by 80. rocznica została upamiętniona w wyjątkowy sposób.
Historię tragedii górnośląskiej próbowano wymazać albo zakłamać. Przetrwała w pamięci rodzin i mieszkańców regionu. (…) Treść symbolicznej uchwały odda cześć i przywróci pamięć o osobach, które straciły swoje życie lub zdrowie w tragedii górnośląskiej – powiedziała Monika Rosa.
Posłanka Nowoczesnej wskazała, że ma nadzieję, iż uchwała zostanie przyjęta przez obie izby parlamentu podczas pierwszego posiedzenia w styczniu 2025 r.
Senatorka KO Halina Bieda dodała, że w tym samym czasie w parlamencie zaprezentowana zostanie wystawa Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku pt. „Mój Opa też był deportowany”
Uchwała ws. upamiętnienia tragedii górnośląskiej trafi do parlamentu
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Podczas poniedziałkowej konferencji, która odbyła się w Katowicach, przyjęcie uchwały w tej sprawie zapowiedział także przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Rafał Bartek.
Rok Tragedii Górnośląskiej stanie się okazją do oddania hołdu ofiarom i symbolicznego zadośćuczynienia tym, którym wyrządzone wówczas krzywdy towarzyszyły przez całe życie. (…) To najwyższy czas, żeby z prawdą o tych wydarzeniach trafić do mieszkańców obu naszych regionów i całego kraju – powiedział Rafał Bartek.
W organizację obchodów 80. rocznicy tragedii górnośląskiej zaangażowane są m.in. samorządy oraz wojewodowie woj. śląskiego i opolskiego. Uroczystości patronatem objął premier Donald Tusk, a także marszałkowie Sejmu i Senatu RP Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska.
Tragedia Górnośląska - co warto wiedzieć?
Tragedia górnośląska rozpoczęła się w styczniu 1945 r. Wówczas na Górny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, dopuszczając się morderstw, rabunków oraz gwałtów, a także kradzieży wyposażenia zakładów przemysłowych.
Następnie rozpoczęły się wywózki mieszkańców Górnego Śląska do prac przymusowych w głąb Związku Radzieckiego oraz osadzanie ich w obozach pracy na terenie Polski.