Lokal na kulturę w Katowicach

i

Autor: Kamil Kalkowski/UM Katowice

Vintage shop i pracownia rzeźbiarska. Nowe punkty na kulturalnej mapie Katowic

Katowice inwestują w kulturę, czego wyrazem są nie tylko ogromne festiwale muzyczne, ale też mniejsze skalą inicjatywy oddolne, które miasto wspiera od lat. Dowodem tego jest konkurs "Lokal na kulturę", wspierający biznesy związane z działalnością artystyczną i twórczą. Właśnie ogłoszono zwycięzców 16. edycji programu.

Konkurs "Lokal na kulturę" jest przeznaczony dla osób, które mają pomysł i chcą założyć działalność artystyczną, kulturalną lub twórczą. Miasto udostępnia zwycięzcom lokale po preferencyjnych stawkach czynszu i daje gwarancje, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

W ciągu 15 edycji katowicki magistrat wystawił 86 wolnych lokali użytkowych i podpisał umowę z 42 najemcami. Aktualnie w ramach programu w najmie pozostaje ponad 20 punktów. Właśnie zakończyła się kolejna, 16 edycja konkursu. Łącznie napłynęło 13 zgłoszeń, z czego miasto wybrało 3 zwycięskie projekty:

  • „Śląskie Lumpiary" - działalność vintage shopu, promocja mody vintage z drugiego obiegu w kontrze do fast-fashion, przestrzeń galeryjno-wystawiennicza, promocja rękodzielnictwa i rzemiosła artystycznego oraz działania z obszaru edukacji kulturowej i ekologicznej.
  • Dzienniakart – otwarta pracownia rzeźbiarsko-ceramicznej artysty Wojciecha Dzienniaka, która będzie również galerią prac artysty oraz miejscem dla twórczych spotkań.
  • Fundacja Antyrama „Centrum Przestrzeni - otwarta przestrzeń twórcza, w której opracowywane i wdrażane będą innowacyjne pomysły i idee rozwijające kulturę miejską, ma za zadanie integrować środowiska kreatywne i aktywizować lokalną społeczność dzielnicy Śródmieście, mieszkańców Katowic i regionu Metropolii GZM.

– Kultura niejedno ma imię i to udowadniają pomysły, które zostały zgłoszone w ramach tegorocznej edycji programu „Lokal na kulturę". W Katowicach nie brakuje dużych koncertów i wydarzeń, a także imprez o charakterze lokalnym. Uzupełnieniem tej oferty są oddolne inicjatywy i lokale, w których można na przykład poznać historię gitary czy wziąć udział w spotkaniu autorskim – mówi prezydent miasta Marcin Krupa.

Nowe punkty kulturalne głównie w centrum Katowic

Na rzecz 16. edycji konkursu przygotowano trzy lokale. Punkt przy ul. Kochanowskiego 11 (ok. 34 m2) przeznaczony zostanie na realizację "Śląskich Lumpiar". Podobny pod względem wielkości lokal przy ul. Kościuszki 35 zajmie "Dzienniakart", a największy - ponad 81 m2 z prawie 33-metrową piwnicą - przeznaczony będzie dla Fundacji Antyramy. Ten ostatni on zlokalizowany przy ul. 3 Maja 31.

Teraz miasto podpisze umowy z nowymi najemcami, a ci będą musieli wykonać prace adaptacyjne w udostępnionych lokalach. Wcześniej miejsca te pełniły funkcje usługowe bądź handlowe, więc musza zostać dostosowane do nowej roli związanej z kulturą.