Velostrada nr z Katowic do Sosnowca
Velostrada nr 1 z Katowic do Sosnowca będzie mieć prawie 10 km długości. Zgodnie z koncepcją przygotowaną na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, droga rozpocznie się w rejonie Uniwersytetu Śląskiego, dalej poprowadzi wzdłuż Bulwarów Rawy, w pobliżu osiedla Gwiazdy i budynków Uniwersytet Ekonomicznego.
Po przekroczeniu drogi krajowej nr 79 trasa pobiegnie śladem nieczynnej linii kolejowej wzdłuż firmy Katowickie Wodociągi, następnie przetnie linię kolejową nr 161 i wzdłuż firmy Baterpol Szopienice doprowadzi do ul. Hallera. Tam wskoczy w ślad nieczynnej linii kolei piaskowej do ul. Borki i zbliży się do S86, aż odbije w kierunku ul. Kresowej na granicy miast. Po stronie miasta Sosnowca zostały przedstawione dwie koncepcje zakończenia velostrada, która pobiegnie aż do parku Dietla, nieopodal ul. Żeromskiego.
Velostrada z Katowic do Sosnowca to jedna z ośmiu rowerowych autostrad, które mają powstać w ramach Sieci Tras Rowerowych GZM. I z pewnością najgłośniejsza. Wielokrotnie pisaliśmy o problemach z przebiegiem velostrady przez Burowiec, gdzie inwestor Pietrzak B. B. chce wybudować osiedle w ramach procedury "lex deweloper".
Pod koniec maja tego roku WSA w Gliwicach uznał niezgodność uchwały Rady Miasta Katowice z prawem. Przy czym koncepcja przygotowana przez firmę DMK Inżynieria z Rybnika omija wspomniane prywatne działki. Stowarzyszenie Prawo-Ekologia-Zdrowie w swojej opinii, która trafiła do władz Metropolii, Katowic i Sosnowca, krytykuje to rozwiązanie jako "niezgodne ze standardami GZM". Do tematu przebiegu velostrady będziemy jeszcze wracać w osobnym artykule.
Velostrada z Katowic do Sosnowca. Można wypełnić ankietę
Teraz Metropolia chce poznać zdanie mieszkańców na temat opisanego przebiegu velostrady. Jak będą wyglądały konsultacje społeczne?
Po pierwsze, każdy zainteresowany może wypełnić ankietę. Badania ankietowe są realizowane na specjalne platformie internetowej - wystarczy kliknąć TUTAJ i przesłać swoją opinię. Termin zbierania ankiet upływa 30 czerwca 2024 roku.
Każdy zainteresowany, za pomocą ankiety internetowej, będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat Velostrady i tego, w jaki sposób może ona wpłynąć na mobilność mieszkańców GZM. Respondenci mogą podzielić się swoją spostrzeżeniami, wiedzą i pomysłami. Ankieta zawiera pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, a także pytania otwarte - informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Polecany artykuł:
Debata na temat przebiegu velostrady Katowice-Sosnowiec
Poza ankietą przewidziano również warsztaty oraz debatę połączoną z otwartym spotkaniem konsultacyjnym. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z katowicką redakcją Gazety Wyborczej w ramach "Metropolii Idei".
Warsztaty poświęcone koncepcji Metropolitalnej Trasy Rowerowej łączącej Katowice i Sosnowiec odbędą się w środę 19 czerwca w Metrolabie przy ul. Młyńskiej 1 w Katowicach. Start warsztatów o godz. 16. Uwaga! Liczba uczestników jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Chęć uczestniczenia należy zgłaszać e-mailowo na adres [email protected]).
Gdy warsztaty się zakończą, rozpocznie się debata połączona z otwartym spotkaniem konsultacyjnym. W debacie wezmą udział przedstawiciele Metropolii i stowarzyszeń rowerowych. Start debaty o godz. 18:15.
Przedstawiciele wykonawcy koncepcji technicznej, przedstawią zakres i funkcję przygotowywanego opracowania a także ograniczenia formalne i prawne które wpływają na proces i projektowy i jego wynik. Dodatkowo podczas spotkania uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi koncepcji Velostrady nr 1, będą mogli zadawać pytania przedstawicielom wykonawcy koncepcji technicznej i przedstawicielom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaangażowanym w projekt Sieci Tras Rowerowych - zachęca Metropolia.