Uratowali wzrok 14-letniemu chłopcu. To już drugi przeszczep rogówki u dziecka w tym roku w Sosnowcu

i

Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary nr. 5 w Sosnowcu

Sosnowiec

Uratowali wzrok 14-letniemu chłopcu. To już drugi przeszczep rogówki u dziecka w tym roku w Sosnowcu

2025-02-07 18:41

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzili pomyślnie już drugi w tym roku zabieg przeszczepienia rogówki u dzieci. W minionym roku wykonana ich ponad trzysta, z czego tuzin u dzieci.

Udany przeszczep rogówki u 14-latka

Sosnowiecki Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary jest liderem w Polsce pod względem wykonanych zabiegów wśród placówek wykonujących przeszczepy rogówki u dzieci. Tylko w 2025 roku zespół medyczny Klinicznego Oddziału Okulistyki pod kierunkiem prof. Dariusza Dobrowolskiego wykonał już dwa udane przeszczepy u najmłodszych pacjentów. Ostatni u 14-letniego Patryka, który cierpiał na tzw. stożek rogówki.

Jak powiedział prof. Dariusz Dobrowolski, każdy taki zabieg jest ogromnym wyzwaniem pod względem medycznym i logistycznym.

- To jest wielkie wyzwanie okulistyczne, zupełnie inna chirurgia, inna skala. Dzięki warunkom, jakie mamy, wydzielonym salom, specjalistycznemu sprzętowi, którym dysponujemy, możemy ratować wzrok dzieci dotkniętych wadami rozwojowymi gałki ocznej lub następstwami urazów - wyjaśnił prof. Dariusz Dobrowolski.

Ponad 300 transplantacji w 2024 roku

W ubiegłym 2024 roku medycy z placówki pod kierunkiem prof. Dariusza Dobrowolskiego wykonali ponad trzysta przeszczepów rogówki, z czego dwanaście u dzieci. Najmłodszy pacjent miał zaledwie dwa latka.

W szpitalu przeprowadzane są przeszczepy zarówno u małych dzieci z wadami rozwojowymi, jak i po przebytych urazach. Pomoc udzielana jest chorym z całego kraju. Jak zauważa prof. Dariusz Dobrowolski, w przypadku dzieci najważniejszy jest czas, bo niedowidzenie u najmłodszych pacjentów rozwija się szybko.

W jego opinii w Polsce dobrze funkcjonuje współpraca pomiędzy bankami tkanek a Poltransplantem, czyli publiczną organizacją, zajmująca się wyznaczaniem i przygotowywaniem dawców wielonarządowych.

- Efekt jest taki, że nie ma obecnie kolejki wśród dzieci na przeszczepienie rogówki. Działamy zatem bardzo dynamicznie, jesteśmy na europejskim poziomie - powiedział prof. Dariusz Dobrowolski.

Jak dodał, placówka ma wciąż więcej pracy w przypadku transplantacji u dorosłych, ale miniony rok i tak był wyjątkowo dobry, a liczba oczekujących spadła o połowę - z czterystu do dwustu.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: