W Katowicach przeprowadzono pionierski zabieg leczący jaskrę
Mieszkający w Świętochłowicach Krzysztof Gałecki od wielu lat miał problemy z jednym okiem. Na prawe widzi dobrze, a ciśnienie w nim jest w porządku. Problematyczne okazało się drugie oko. W lewym oku pana Krzysztofa zdiagnozowano jaskrę.
- Leczę oko ze dwadzieścia lat - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" 75-latek. - Zabiegów miałem już co najmniej kilka, jakieś lasery, zastrzyki, ale w lewym oku wciąż było zbyt duże ciśnienie. A niestety objawy były m.in. takie, że już zaraz po zbudzeniu się zaczynała mnie boleć głowa. To było, jakby ktoś mi wbijał w nią szpilki - opisywał.
W połowie listopada br. panu Krzysztofowi powróciła nadzieja na życie bez bólu. Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Ceglanej w Katowicach zakwalifikowali 75-latka do zabiegu polegającego na wszczepieniu mu specjalnego implantu. Nowatorski implant PGI pomaga w leczenie jaskry.
- Szpital zaproponował takie leczenie. Mnie już po prostu nic innego nie pomagało. Wiedziałem, że to nowość, ale nie wahałem się, ani się nie bałem. Zdecydowałem się poddać operacji i nie żałuję. Dziś jest dużo lepiej, a najważniejsze, że już nie budzę się z bólem - opowiadał pan Krzysztof.
Był to pionierski zabieg wszczepienia nowoczesnego implantu jaskrowego (PGI) przeprowadzony w Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nowe możliwości dają nadzieję dla pacjentów cierpiących na jaskrę, u których standardowe metody leczenia nie dają efektów. Co ważne, zabieg jest refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nowoczesny implant PGI to nadzieja dla osób z jaskrą
Implant PGI swoim wyglądem przypomina soczewkę, ma około centymetra długości i kanalik. Taki implant wszczepia się do oka. Kanalik, który posiada, mocowany jest w komorze przedniej oka. Jego zadaniem jest redukowanie ciśnienia w gałce ocznej.
- Najnowsze badania kliniczne pokazują, że ta metoda może przynieść znacząco lepsze rezultaty niż dotychczas stosowane rozwiązania. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów […]. Międzynarodowe badania kliniczne pokazują imponujące wyniki, aż 75% pacjentów po wszczepieniu implantu nie wymaga dodatkowych leków przeciwjaskrowych, a skuteczność metody utrzymuje się przez co najmniej 3 lata. To znacząca poprawa w porównaniu do dotychczasowych metod leczenia - powiedziała prof. dr hab. n. med. Dorota Wyględowska-Promieńska, Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Implant jest zalecany w przypadku osób, u których standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, z zaawansowaną postacią jaskry, wymagających wielu leków przeciwjaskrowych oraz u osób mających trudności w systematycznym stosowaniu kropli.
- Wprowadzenie tego zabiegu do oferty naszego szpitala pokazuje, że śląska okulistyka znajduje się w europejskiej czołówce. Jako ośrodek uniwersytecki mamy szczególną misję wdrażania innowacyjnych metod leczenia, które mogą pomóc naszym pacjentom - dodała prof. Wyględowska-Promieńska.
Szpital ma w planach wykonywanie regularnych zabiegów polegających na wszczepieniu implantu PGI, które wchodzą w zakres strategii rozwoju nowoczesnych metod leczenia chorób oczu w regionie.