Nauka uderza w Covid

i

Autor: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda, kierownik Katedry Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Unikatowe badania pod kątem Sars-COV-2 w Katowicach, Gliwicach i Sosnowcu. Czy zakażenie pozwala uniknąć choroby po raz drugi? [AUDIO]

2020-10-29 12:24

Koronawirus oraz choroba Covid-19, którą wywołuje groźny patogen pod lupą naukowców z Śląska. Epidemiolodzy z Śląskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ruszyli z „Projektem Covid”. To unikatowe badania w skali kraju. W jego ramach w sumie do końca listopada zostanie bezpłatnie przebadanych 6 tysięcy osób z Katowic, Gliwic i Sosnowca.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

„Projekt Covid” ruszył w październiku w Katedrze i Zakładzie Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W jego ramach do końca listopada odbędą się badania bezpłatnie i w wysokim standardzie mieszkańców Katowic, Sosnowca i Gliwic pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID) - informuje nas uczelnia.

– Badanie nie jest tzw. badaniem wymazowym, ale polega na pobraniu krwi w celu oznaczenia miana przeciwciał antywirusowych. Wynik pozwoli określić, czy i w jakim stopniu osoba badana przebyła zakażenie wirusem, nawet jeśli nie występowały u zakażonych objawy i jak na to zakażenie zareagował system odpornościowy organizmu – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda, szef projektu, a zarazem kierownik Katedry Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Do wylosowanych osób wysłano pocztą komplet dokumentów w zaadresowanej kopercie. Pakiet zawierał list zapraszający wraz z informacją o projekcie, skierowanie na badanie oraz krótki kwestionariusz epidemiologiczny.

Osoby zaproszone do badania zgłaszają się do punktów pobrań. Wynik badania zostanieudostępniony badanemu, a w przypadku wyniku pozytywnego osoba badana otrzyma zalecenia wraz z konkretną pomocą bez jakichkolwiek kosztów po stronie badanego.

Prof. Jan E. Zejda o unikatowym w skali kraju badaniu pod kątem Covid-19

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?