Powrót do szkoły

i

Autor: Pexels

Uczniowie mają wrócić do szkół 1 września. Jak będzie wyglądać nauka w śląskich szkołach?

2020-08-26 8:25

Czy dzieci rzeczywiście wrócą do szkół 1 września? Czy ich powrót będzie bezpieczny? Jak będzie wyglądać nauka? W wielu śląskich szkołach wprowadzone zostaną specjalne środki bezpieczeństwa. Czego powinniśmy się spodziewać? Sprawdź na ESKA Śląsk!

Spis treści

  1. Czy dzieci wrócą do szkoły po wakacjach 2020?
  2. W Sosnowcu do szkoły dopiero w połowie września
  3. W Zabrzu izolacja najmłodszych i regularna kontrola temperatury
  4. Trzy tryby kształcenia w roku szkolnym 20/21
  5. Czy noszenie maseczek w szkole będzie obowiązkowe?

Czy dzieci wrócą do szkoły po wakacjach 2020?

Minister edukacji Dariusz Piontkowski kilkukrotnie zapewniał, że od 1 września dzieci mają wrócić do szkół. Jednocześnie część odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli została przeniesiona na barki samorządów oraz dyrektorów poszczególnych placówek. 

Nad tym, jak będzie wyglądał powrót do szkoły po wakacjach, zastanawiali się zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Czy dzieci w nowym roku szkolnym będą się uczyć stacjonarnie? A może będą miały naukę online? Jak będą wyglądały zajęcia w klasach, przerwy na korytarzach czy zasady bezpieczeństwa?

Ministerstwo Edukacji opublikowało na Twitterze odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z powrotem uczniów do szkół 1. Na stronie ministerstwa pojawił się natomiast poradnik o dobrych praktykach dot. funkcjonowania szkół w czasie pandemii. Materiał został opracowany na podstawie informacji zebranych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół.

W Sosnowcu do szkoły dopiero w połowie września

By przygotować się na 1 września, przez ostatnie tygodnie w wielu śląskich miastach prowadzone były konsultacje. Celem było zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. W wielu śląskich szkołach wprowadzone zostaną specjalne środki bezpieczeństwa. Dyrektorzy niektórych placówek podjęli decyzję, że uczniowie wrócą do szkół dopiero w połowie września!

Na przykład w Sosnowcu władze miasta proponują dyrektorom szkół możliwość przeniesienia rozpoczęcia zajęć stacjonarnych na późniejszy termin, czyli 14 września.

Po dwóch tygodniach zajęcia będą mógłby być prowadzone w specjalnym reżimie. Reżim ten przewiduje zalecany przez Ministerstwo tryb hybrydowy, w którym w szkole w tym samym czasie ma przebywać tylko połowa uczniów. 

W Zabrzu izolacja najmłodszych i regularna kontrola temperatury

W Szkole podstawowej nr. 21 w Zabrzu wprowadzone będą specjalne zasady, które obejmują:

  1. Stałą izolację uczniów klas 1-3, bez wychodzenia na przerwy.
  2. Zakaz wstępu osób postronnych, w tym również rodziców.
  3. Regularnie mierzona temperatura
  4. Na każdym piętrze zainstalowano dozowniki z płynem do odkażania, w łazienkach jest ciepła woda i mydło.
  5. Starsze klasy będą uczyć się tylko w jednej sali, nie będą przemieszczać się po szkole na zajęcia z kolejnych przedmiotów.
  6. Rozpoczęcie roku będzie zorganizowane w ten sposób, że każda klasa wejdzie do szkoły osobno, ze swoimi wychowawcami.
  7. Dopóki pogoda na to pozwoli, sale lekcyjne będą wietrzone, a na przerwach uczniowie mają nosić obowiązkowo maseczki.

Trzy tryby kształcenia w roku szkolnym 20/21

Ministerstwo Edukacji oraz sanepid przewidują  trzy tryby funkcjonowania szkół w okresie pandemii:

  • Wariant A – tradycyjna forma kształcenia zgodnie z obowiązującymi wytycznymi GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. Jeśli pojawi się zagrożenie epidemiologiczne, dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
  • Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa), która upoważnia dyrektora do zawieszenia zajęć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce.
  • Wariant C – kształcenie zdalne na określony czas i wprowadzenie w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

Czy noszenie maseczek w szkole będzie obowiązkowe?

Sanepid nie narzuca takiego obowiązku. Ministerstwo Edukacji informuje natomiast, że maseczki powinny być stosowane tylko w przypadku niemożności zachowania dystansu np. w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych, o ile nie jest zachowane zróżnicowanie czasowe w prowadzeniu zajęć.

QUIZ. Nieoczywiste polskie przysłowia. Znasz chociaż trzy?
Pytanie 1 z 10
Na co, według prrzysłowia, skaczą kozy?