Piekary Śląskie. Uczniowie I LO w AZS po maturze z języka polskiego

i

Autor: Iwona Świetlik

Matura 2024

Uczniowie po maturze z języka polskiego. Na wypracowaniu „Bunt" Reymonta

2024-05-07 13:59

Maturzyści z uśmiechami na twarzach wyszli z sal po napisaniu pierwszego z tegorocznych egzaminów maturalnych. We wtorek, 7 maja, zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Do opracowania były dwa tematy, w tym jeden na podstawie powieści W. Reymonta pt. „Bunt".

„Bunt" Reymonta na maturze 2024 z języka polskiego

Zakończył się pierwszy z tegorocznych egzaminów maturalnych - z języka polskiego na poziomie podstawowym. Najwięcej emocji tradycyjnie wzbudziło wypracowanie. Uczeń w tym zadaniu musi odnieść się do podanego problemu i uzasadnić swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu tekstu literackiego.

 

W tym roku do wyboru były dwa tematy:

  • Bunt i jego konsekwencje dla człowieka - na podstawie fragmentu powieści Władysława Reymonta „Bunt"
  • Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? - na podstawie dowolnych lektur z zakresu obowiązkowych.

Towarzyszymy dziś uczniom I LO im Króla Jana III Sobieskiego w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich. Co nam powiedzieli po egzaminie?

- Nie miałam problemów z żadnym z zadań. Na próbnej było gorzej. Wybrałam temat wpływu relacji międzyludzkich na kształtowanie człowieka. Odwołałam się do „Lalki" Prusa oraz do kontekstu społecznego w „Lili Wenedzie" Słowackiego - mówi Wiktoria Jędrusik.

Chciałaby pójść na studia związane z tworzeniem reklamy i mediów.

- Myślę, że dobrze mi poszło, matura była dość łatwa. Napisałam o buncie, bardziej leżał mi ten temat - dodaje Paulina Domagała.

- Spodziewałam się czegoś trudniejszego. Jestem zadowolona. Chciałabym mieć dobre wyniki z matury, bo planuję studiować, ale co? To się co chwilę jeszcze zmienia - mówi Daria Wawrzyniak. 

Kolejne egzaminy to matematyka, języki obce i wiedza o społeczeństwie

Wyniki egzaminu maturalnego z języka polskiego ogłoszone zostaną 9 lipca 2024 r., a dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września 2024 r. Żeby zdać maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym uczeń musi uzyskać co najmniej 30 procent wszystkich możliwych do zdobycia punktów.

W kolejnych dniach absolwenci szkół ponadpodstawowych przystąpią do matury:

  • 8 maja - z matematyki na poziomie podstawowym i języków: kaszubskiego, łemkowskiego i łaciny z kulturą antyczną na poziomie rozszerzonym
  • 9 maja - z języków: angielskiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym
  • 10 maja - z wiedzy o społeczeństwie i z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym.