Na początku października Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pierwsze zezwolenie na przetrzymywanie do 30 osobników nutrii w ramach działań zaradczych. Zezwolenie jest ważne do czasu śmierci osobników nutrii albo ich przekazania do innego podmiotu uprawnionego do ich przetrzymywania. Nowym miejscem ich bytowania ma być Zagroda 3 Siostry w Kamieniu.
- Wnioskiem z 30 września 2024 r., uzupełnionym pismem z dnia 7 października 2024 r., podmiot pod nazwą „Zagroda 3 Siostry Martyna Fojcik” zwrócił się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i wykorzystywanie do działań edukacyjnych do 30 osobników nutrii (Myocastor coypus), w ramach działań zaradczych polegających na odłowieniu zwierząt ze środowiska przyrodniczego na terenie Miasta Rybnika - przeczytamy w komunikacie.
Jak podkreśliła GDOŚ, na chwilę obecną "pozostałe podmioty, które złożyły wnioski o azyl dla nutrii, nie spełniają wymogów prawnych w zakresie prowadzenia takiej działalności".
Projekt uwzględnił potrzebę mieszkańców, dlatego nadal będą mogli odwiedzać zwierzęta. Wcześniej rybnickie nutrie były darmową "atrakcją", a Zagroda 3 Siostry to miejsce płatne. Dlatego też dostępy do gryzoni będą dwa, po wejściu na teren Zagrody 3 Siostry, ale również od strony ogrodzenia, gdzie będzie można obserwować zwierzęta całkowicie bezpłatnie.
- To miejsce ma pełnić również funkcję edukacyjną. W ośrodku będziemy przeprowadzać prelekcje, zapraszać gości. Wszystko po to, aby przybliżyć społeczeństwu tematy związane z gatunkami inwazyjnymi i ich wpływy na środowisko, jak i to dlaczego konieczne jest umieszczanie takich zwierząt w ośrodkach i wspieranie takich działań. - dodaje Pet Patrol.
Zobacz, gdzie zamieszkają rybnickie nutrie:
Warto zaznaczyć, że Zagroda 3 Siostry to jedno z dwóch miejsc, które spełniły wymogi prawne w zakresie prowadzenia takiej działalności.
Drugie zezwolenie wydano dla pani Agnieszki Kołakowskiej, która mieszka w dzielnicy Radziejów i część swojej działki przeznaczyła na ośrodek dla nutrii. Kilka tygodni zajęła jej budowa wolier, domków i basenów dla gryzoni. Pomogli jej znajomi i mieszkańcy, którzy wsparli zbiórkę. Jak zaznacza rybniczanka, ośrodek będzie otwarty dla gości nieodpłatnie - nie będzie trzeba zapłacić za bilet, by wejść do środka i zobaczyć zwierzęta. Pet Patrol Rybnik zachęca do zgłaszania się kolejnych podmiotów.
Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować na czas
Niestety, nie wszystkie zwierzęta udało się uratować na czas. W poniedziałek 14 października media społecznościowe obiegła bulwersująca wiadomość, wyłowiona w przetargu firma rozpoczęła odłów nutrii nad Nacyną. Całą akcję obserwowali zrozpaczeni mieszkańcy. Na ich oczach zabito 6 zwierząt.
Podczas konferencji szef GDOŚ zapowiedział, że eliminacja gatunku zostanie wstrzymana do końca 2024 roku. Na taki krok zdecydowano się z dwóch powodów. Po pierwsze, udało się osiągnąć tegoroczny cel, jakim było odłowienie ok. 200 osobników. Po drugie, RDOŚ i wykonawca mierzą się z pogróżkami. W tej sprawie złożono zawiadomienia na policję.
- Nie oznacza to, że dalsze działania w zakresie odłowu i eliminacji nutrii nie będą podejmowane. W przyszłym roku zostaną ponowione, aby ten gatunek ostatecznie zniknął ze środowiska - poinformował dr Otawski, szef GDOŚ.
Zobacz, jak licznie odwiedzana jest Zagroda 3 Siostry w Rybniku: