GDOŚ: odłowiono już 200 nutrii
W poniedziałek 24 października nad Nacyną w Rybniku odbyła się konferencja prasowa GDOŚ. W spotkaniu wzięli udział dr Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, dr Rafał Maciaszek, znany jako Łowca Obcych i Przemysław Skrzypiec pełniący obowiązki Regionalnego Konserwatora Przyrody.
Konferencja dotyczyła działań zaradczych względem nutrii na terenie województwa śląskiego. Gryzonie zostały zaklasyfikowane jako gatunek inwazyjny, który zagraża rodzimej bioróżnorodności i infrastrukturze hydrotechnicznej. W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęła działania prowadzące do ich eliminacji.
Podczas konferencji szef GDOŚ zapowiedział, że eliminacja gatunku zostanie wstrzymana do końca 2024 roku. Na taki krok zdecydowano się z dwóch powodów. Po pierwsze, udało się osiągnąć tegoroczny cel, jakim było odłowienie ok. 200 osobników. Po drugie, RDOŚ i wykonawca mierzą się z pogróżkami. W tej sprawie złożono zawiadomienia na policję.
Nie oznacza to, że dalsze działania w zakresie odłowu i eliminacji nutrii nie będą podejmowane. W przyszłym roku zostaną ponowione, aby ten gatunek ostatecznie zniknął ze środowiska - poinformował dr Otawski, szef GDOŚ.
W azylu w Rybniku jest cała gromadka nutrii
Wykonawca będzie mógł przekazać zwierzęta do azylu
Przeciwko eliminacji nutrii protestuje część mieszkańców Rybnika, wspierana przez aktywistów z całej Polski. Organizacje prozwierzęce apelują o przekazywanie zwierząt do azylów, które powstały w ostatnim czasie. Dwa rybnickie podmioty uzyskały zgodę na przetrzymywanie zwierząt w ramach działań zaradczych, a kolejny czeka na rozpatrzenie wniosku o utworzenie azylu. Łącznie w Rybniku schronienie znajdzie maksymalnie 55 osobników.
Szef GDOŚ zapowiedział, że zmienią się zasady odłowu nutrii. W kolejnych przetargach ma się znaleźć punkt umożliwiający wykonawcy przekazanie zwierząt do legalnych azylów. Wcześniej takiej możliwości nie było, bo na terenie całego kraju funkcjonował zaledwie jeden azyl dla 4 osobników.
Zachęcam wszystkie podmioty, które ubiegają się lub będą ubiegały się o pozwolenie na założenie azylu lub działania zaradcze, aby podejmowały działania w tym zakresie i w miarę możliwości, w ramach istniejących pozwoleń, odławiały te nutrie - powiedział dr Otawski.
Na terenie województwa śląskiego - poza Rybnikiem - nutrie można spotkać w Jaworznie, Wodzisławiu Śląskim i w Kaletach. Na podstawie rozstrzygniętego przetargu RDOŚ w Katowicach na eliminację nutrii w 2024 r. ma przeznaczyć ok 450 tys. zł. (PAP)