Metoda ta jest używana we Francji i na Zachodzie już od kilku lat. Skierowana do osób od praktycznie nastoletniego wieku, aż do starości. Ma nie tylko korzystny wpływ na przebieg porodu, ale i również na problemy urologiczne związane np. z nietrzymaniem moczu. Ponadto pozwala nauczyć się prawidłowego oddychania oraz radzenia sobie ze stresem.
- Początkowo metoda była wprowadzona u pacjentek w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Korzystają z niej i nastolatki i osoby starsze. Udało się ją jednak zainicjować też w ginekologii, w szczególności ze względu na specyfikę wpływu na budowę i funkcji mięśni krocza, mięśni miednicy mniejszej. Po jakimś czasie okazało się, że jest to cudowny sposób na przygotowanie pacjentki do porodu - mówi Dyrektor ds. lecznictwa lek.med Tomasz Ślęczka ze Szpitala Łubinowa
Zadaniem gwizdka jest nie tylko przygotowanie pacjentki do porodu, ale i również zmniejszenie wszelkich dolegliwości.
- Gwizdek zmniejsza dolegliwości bólowe oraz częstotliwość nacinania krocza, ale przede wszystkim ma wpływ na wszystkie funkcje późniejsze, po porodzie. Na seksualność, problemy z dnem miednicy mniejszej czy z nietrzymaniem moczu - dodaje
Położne oraz pielęgniarki katowickiego szpitala odbyły szkolenia zarówno online, jak i stacjonarnie. Szkolenie przeprowadziła polska położna, która na co dzień pracuje w Nicei. W trakcie szkolenia pracownice szpitala uczyły się na sobie jak kobieta powinna prawidłowo korzystać z gwizdka. Co ważne, od stycznia szpital rozpoczął szkolenia dla pacjentek w formie indywidualnej i grupowej. W trakcie takiego szkolenia kobieta ćwiczy wraz z położną przygotowanie na etapie przedporodowym.
Sam gwizdek jest niewielki i prosty w użyciu. Jednak z wyglądu nie przypomina prawdziwego gwizdka, nie wydaje również żadnego dźwięku.
- Ma kształt klepsydry i składa się z dwóch elementów. Możemy go rozkręcić, jest wielokrotnego użytku. Ma membranę, która daje opór, ustnik oraz taką część, którą się wydmuchuje - mówi Mariola Czajkowska Dyrektor ds. Pielęgniarek i Położnych dr.hab.n.o zdr.
W trakcie porodu gwizdek kontroluje oddech, dzięki czemu zmniejsza się napięcie mięśniowe. W ten sposób kobieta odczuwa zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe. Gwizdek dedykowany jest już od 16 tygodnia ciąży, jednak jak już zostało wspomniane, może z niego korzystać kobieta w każdym wieku, niezależnie od tego czy jest ona w ciąży. Dzięki niemu ćwiczymy nasz oddech przeponą, co skutecznie wpływa na redukcję stresu.