Nutrie nad rybnicką Nacyną

i

Autor: L. Tyl/UM Rybnik

Śląskie

To koniec "maskotek Rybnika". RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i uśmiercenie nutrii

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ogłosiła przetarg na odłów i eliminację nutrii na terenie województwa śląskiego. Na liście miejsc, gdzie planowane jest wykonanie odłowu są rzeki Nacyna i Ruda, a także cieki i zbiorniki wodne w Jaworznie, Wodzisławiu Śląskim, Zbrosławicach i Rybniku.

Nutrie to szkodniki i zagrażają bezpieczeństwu 

W zeszłym roku pisaliśmy o planach RDOŚ na odłowienie nutrii. Od 2016 roku zgodnie z unijnym prawem są one uważane za inwazyjny gatunek obcy. Zwierzęta znalazły się w grupie gatunków podlegających szybkiej eliminacji m.in. ze względu na zagrożenie, które stwarzają w przestrzeni publicznej.

Nutrie mogą być nosicielami różnych chorób wirusowych i pasożytów. Bywa, że uszkadzają wierzchnią warstwę gleby, powodując uszkodzenia infrastruktury drogowej. Problemem są również podkopy przy rzekach, które prowadzą do destabilizacji skarp, a w konsekwencji - zwiększają ryzyko wystąpienia podtopień.

W Rybniku doszło do kilku groźnych incydentów z nutriami w roli głównej. Jesienią zeszłego roku młody osobnik podbiegł do kobiety spacerującej bulwarami Nacyny i ugryzł jej 5-letniego syna w nogę. Chłopiec musiał przyjąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie. Mimo to zwierzęta mają w Rybniku spore grono miłośników, którzy chętnie je dokarmiają i robią sobie z nimi zdjęcia. Gryzonie zostały nawet okrzyknięte "maskotkami" miasta. 

Nutrie zostaną uśpione lub odstrzelone

Dziś jest już pewne, że nutrie znikną. 12 sierpnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła przetarg na odłów i przekazanie do unieszkodliwienia do 200 osobników nutrii na terenie województwa śląskiego. Wykonawca może wykorzystać do odłowu dostępne metody, takie jak pułapki żywołowne, sieci czy podbieraki. Odłowione osobniki zostaną uśmiercone przez uśpienie lub zastrzelenie. 

Czynności chwytania, transportu i uśmiercania winny być prowadzone z wykorzystaniem metod niepowodujących u zwierzęcia dodatkowego, możliwego do uniknięcia bólu, stresu lub cierpienia - podkreśla RDOŚ.

Pozostaje pytanie co z truchłami zwierząt? Opcje są dwie - zostaną zutylizowane lub wykorzystane pokarm dla innych gatunków w ośrodkach rehabilitacji zwierząt, azylach i ogrodach zoologicznych. Dopuszcza się też wykorzystanie zwłok dla celów naukowych i dydaktycznych.

W każdym przypadku, należy uzyskać zgodę podmiotu prowadzącego taki obiekt, a sam pokarm powinien być świeży i przekazywany na warunkach ustalonych z opiekunem zwierząt - podkreśla RDOŚ w przetargu.

Termin składania ofert mija 26 sierpnia. Wybrany wykonawca będzie miał czas do 9 grudnia na wykonanie zadania.

Gdzie znikną nutrie? 

Wśród miejsc bytowania nutrii, gdzie planowane jest wykonanie odłowu RDOŚ wskazał:

  • Stawy hodowlane, Użytek ekologiczny Kencerz w gminie Rybnik
  • Rzeka Nacyna i rzeka Ruda w gminie Rybnik
  • Zbiornik wodny przy ul. Wodzisławskiej w dzielnicy Zamysłów w Rybniku
  • Zbiornik Wodny przy ul. Wielkopolskiej w Rybniku
  • Zbiornik wodny przy ul. Absorskich w dzielnicy Byczyna w Jaworznie
  • Ciek Byczynka, wzdłuż ul. Absorskich w dzielnicy Byczyna w Jaworznie
  • Stary Staw, przy ul. Laskowiec w dzielnicy Byczyna w Jaworznie
  • Staw wędkarski w miejscowości Kamieniec, gmina Zbrosławice
  • Stawy wędkarskie „Rybaczówka” oraz przyległy ciek wodny w dzielnicy Zawada w Wodzisławiu Śląskim
  • Zbiornik wodny w Czyżowicach, gmina Gorzyce
  • Rowy melioracyjne przy ul. Zamkowej oraz pobliski zbiornik wodny, gmina Zebrzydowice

Quiz. Czy znasz te przysłowia związane ze zwierzętami?

Pytanie 1 z 9
„Pogoda pod psem” oznacza, że jest: