Marlena Plona jedną z pierwszych maszynistek

i

Autor: Koleje Śląskie

Wiadomości

To jedna z pierwszych maszynistek Kolei Śląskich. Ma dwa fakultety, a ścieżkę zawodową wybrała po tacie i dziadku

2025-04-08 7:45

4 kwietnia 2025 roku szeregi Kolei Śląskich zasiliła nowa maszynistka. Marlena Plona to pierwsza z czterech szkolonych przez Koleje Śląskie kandydatek na maszynistki. Pierwszego dnia poprowadziła kurs między Rybnikiem a Katowicami.

Maszynistka zasiliła szeregi Kolei Śląskich

Choć praca w sektorze kolejowym  kojarzy się z zawodem zdominowanym przez mężczyzn, to dziś coraz więcej kobiet wybiera tę drogę zawodową. Aktualnie w Kolejach Śląskich pracuje ponad 500 kobiet, co stanowi około 40. procent wszystkich zatrudnionych. Najwięcej przedstawicielek płci pięknej znajdziemy na stanowiskach" kierownika pociągu, konduktora i kasjera. Jedyną grupą, w której do marca, nie było ani jednej kobiety, była załoga maszynistów. Kilka dni temu uległo to zmianie.

W ostatnich tygodniach egzamin maszynisty zdała Marlena Plona – pierwsza z czterech szkolonych przez Koleje Śląskie kandydatek na maszynistki. W piątek, 4 kwietnia po raz pierwszy poprowadziła pociąg Kolei Śląskich z Katowic do Rybnika.

Marlena Plona ma dwa fakultety: z rachunkowości i matematyki, ale zrezygnowała z pracy za biurkiem na rzecz pracy na kolei, którą rozpoczęli jej ojciec i dziadek. Dzięki determinacji i wsparciu doświadczonych instruktorów, ukończyła wymagający kurs i zdała egzamin, zdobywając świadectwo maszynisty.

Trafiłam na świetnych nauczycieli. Obawiałam się, że powiedzą: “dziewczyna nie da sobie rady”, ale bardzo mnie wspierali, byli cierpliwi, na każdym kroku podkreślali, że o każdej porze dnia i nocy mogę dzwonić i pytać – wspomina Marlena Plona.

Zobaczcie zdjęcia Marleny Plony na nowym stanowisku.

Koleje Śląskie stawiają na rozwój

Praca w transporcie kolejowym zyskuje wraz z rozwojem kolei. Koleje Śląskie wspólnie z władzami Województwa Śląskiego odpowiadają na rosnące potrzeby pasażerów i inwestują w nowoczesny tabor. W końcu wiele mówi się o dbaniu o środowisko i korzystaniu z transportu publicznego, by ograniczyć emisję spalin.

W lutym 2025 roku na torach pojawiły się trzy nowoczesne i ekologiczne pociągi "Impuls 2". Łącznie, dzięki zamówieniom Kolei Śląskich i Województwa Śląskiego, do końca 2027 roku flotę regionalnego przewoźnika zasili aż 31 takich składów. Wartość obu umów to niemal 1,5 mld zł.

2024 był drugim rokiem z rzędu, w którym Koleje Śląskie przewiozły rekordowe 22 mln pasażerów, co potwierdza, że inwestowanie w nowoczesną, komfortową i ekologiczną kolej to przyszłościowy kierunek. Rozwój transportu kolejowego oznacza również wzrost liczby miejsc pracy i nowe możliwości zawodowe – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Śląsk Radio ESKA Google News