Gliwice: tężnia solankowa ruszyła po przerwie zimowej
Tężnia solankowa w Gliwicach rozpoczęła tegoroczny sezon. 7 kwietnia została ona uruchomiona po zimowej przerwie. Tężnia, wybudowana w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej, cieszy się dość dużą popularnością wśród mieszkańców. Nic dziwnego, gdyż nie tylko cieszy oczy, ale - przede wszystkim - ma pozytywny wpływ na zdrowie.
- Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów. Ponadto pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia system odpornościowy i wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii - przypominają przedstawiciele UM w Gliwicach. Warto pamiętać także, że zalecany czas inhalacji powinien wynosić nie więcej niż 40 minut!
Działa ona w tym miejscu od blisko trzech lat. Zaprojektowany obiekt - o wymiarach 13 na 40 metrów - mierzy blisko osiem metrów wysokości.
Natomiast tuż obok gliwickiej tężni powstała swego rodzaju strefa relaksu. Znajdują się tam leżaki parkowe, ławki, latarnie oraz kolorowa roślinność. Teren wokół został z kolei ogrodzony i oświetlony a ścieżki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przypomnijmy, że najstarsze i najsłynniejsze tężnie w Polsce powstały w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie) - miało to miejsce jeszcze w XIX wieku. Później najczęściej budowano je w miejscowościach o charakterze uzdrowiskowo-wypoczynkowym. W ostatnich latach zaczęły także powstawać w miastach - chociażby dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności w ramach budżetów obywatelskich.