Hub gamingowo-technologiczny w Katowicach

i

Autor: UM Katowice

Inwestycje

Tereny po byłej kopalni Wieczorek wreszcie w rękach miasta. W planach budowa hubu technologicznego

2023-04-18 12:09

Krok po kroku Katowice realizują ambitny plan budowy Dzielnicy Nowych Technologii. Miastu właśnie udało się przejąć teren pod inwestycję, równolegle toczą się prace dotyczące kilku etapów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, hub gamingowo-technologiczny będzie gotowy w 2026 roku.

Po ponad trzech latach od podpisania listu intencyjnego Katowicom udało się przejąć tereny po dawnej kopalni Wieczorek. Spółka Restrukturyzacji Kopalń oddała grunty miastu w drodze darowizny. Uroczyste podpisanie aktu notarialnego obyło się w poniedziałek 17 kwietnia w Willi Goldsteinów.

W historii większości miast możemy wskazać kamienie milowe w ich rozwoju. W Katowicach takim przykładem było powstanie Strefy Kultury. Dzisiaj jesteśmy świadkiem kolejnego takiego wydarzenia, które za kilka lat będziemy wskazywać jako ważny moment w rozwoju Katowic. Przejęcie nieruchomości na terenie KWK Wieczorek przybliża nad do rewitalizacji tego obszaru i nadania mu zupełnie nowych funkcji. W tym miejscu powstanie Dzielnica Nowych Technologii, która – mamy nadzieję - przyciągnie do Katowic nowych inwestorów i stworzy nowe miejsca pracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Łączna powierzchnia przejętego terenu przy ul. Szopienickiej wynosi ponad 93 m kw. Docelowo w miejscu dawnej kopalni powstanie hub gamingowo-technologiczny. Obiekty będą się mieścić wokół szybów "Pułaski" i "Poniatowski". Projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza.

"Hub ma być impulsem do rozwoju Katowic. Mamy podwaliny do jego stworzenia. W Katowicach od lat odbywają się finały Intel Extreme Masters. Wydarzenie skupiające światowe gwiazdy e-sportu przyciąga do Katowic tysiące fanów i jest transmitowane do najdalszych zakątków świata. Z drugiej strony mamy inwestorów, przedsiębiorców, ludzi, którzy tutaj tworzą i programują. Ten potencjał trzeba wykorzystać, dlatego konsekwentnie realizujemy kolejne działania zmierzające do finalizacji tej inwestycji" – dodaje prezydent.

Inwestycja warta miliard złotych. Katowice podzieliły prace na sześć etapów

Rewitalizacja terenu po KWK Wieczorek to zadanie pod nazwą „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki Hub gamingowo-technologiczny". Inwestycję podzielono na sześć etapów, a wartość szacunkowa całości to blisko miliard złotych. Katowice planują pozyskać środki na realizację pierwszych trzech etapów z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Możliwa do uzyskania kwota środków unijnych szacowana jest na ok. 300 mln zł.

W portfolio hubu gamingowo-technologicznego znajdą się:

  • wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych,
  • usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury,
  • wynajem studiów telewizyjnych i nagrań,
  • laboratoria,
  • zaplecze infrastruktury IT,
  • sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne.

Hub gamingowo-technologiczny na terenie byłej kopalni. Co się dzieje z inwestycją? 

Obecnie trwają prace projektowe dotyczące pierwszego etapu - adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków. Pod koniec marca złożono wnioski o wydanie pozwolenia na budowę.

Równocześnie toczy się konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla drugiego etapu inwestycji. Dotyczy on stworzenia koncepcji dla nowego obiektu, zlokalizowanego na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia.

Budynek będzie wyposażony w studia produkcyjne dla e-sportu, znajdzie się tam też część techniczna z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji. W obiekcie swoje miejsce znajdą również sale treningowe dla graczy. Koncepcja przewiduje budowę parkingów dla samochodów i rowerów, chodników i ścieżek rowerowych. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 12 maja.

Rozpoczęły się też prace nad realizacją szóstego etapu inwestycji, czyli inwentaryzacji i ekspertyzy stanu technicznego budynków w rejonie szybu „Poniatowski". Zakres prac obejmuje pięć obiektów: budynek maszyny wyciągowej, budynek warsztatu i wentylatorów, nadszybie z wieżą wyciągową oraz łącznikiem, laboratorium oraz łaźnię.

Wykonawca musi opracować inwentaryzację architektoniczno-budowlaną i instalacyjną, a także ekspertyzy stanu technicznego oraz ochrony przeciwpożarowej budynków. Dzięki temu możliwe stanie się określenie możliwości adaptacyjnych wymienionych obiektów, a zatem i koncepcji projektowej.