Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Katolicy w tym okresie powinni się wyrzekać potraw mięsnych. Post ma charakter ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że na znak pokuty i ofiary katolikom wolno zjeść w Popielec tylko raz do syta i dwa razy spożyć lekki posiłek.
Czego nie wolno jeść w czasie postu?
Katolikom zabronione jest jedzenie głównie mięsa. I to pod każdą postacią. W czasie postu ścisłego nie wolno jest żadnego mięsa surowe, gotowanego, pieczone, duszonego. Co ciekawe zakaz spożywania mięsa dotyczy wyłącznie ssaków i ptaków. Można jeść ryby i owoce morza.
Post ścisły. Lista potraw zakazanych
Zobacz listę w galerii zdjęciowej
Post. Co jest zakazane do jedzenia?
Z listy potraw zakazanych z całą pewnością nie będą zadowoleni miłośnicy posiłków serwowanych w sieciach restauracji szybkiej obsługi McDonald's, KFC, Mr Hamburger i Burger King. Zaskoczeni będą także miłośnicy kuchni włoskiej.
Zwyczajowo katolicy odmawiają sobie w post także alkoholu. Chodzi o okazanie skruchy i pokuty za dni szaleństwa od świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku przez cały karnawał, gdy alkoholu nie brakowało. W post nie pijemy piwa, wina i alkoholi ciężkich.
Czy w post można jeść słodycze?
Także słodycze są w wielu kulturach zabronione. Formalnie słodycze nie znajdują się na liście Wstrzemięźliwość od słodyczy to znak dobrowolnego odstawienia uciech.
Post ścisły – co można jeść?
Podczas trwania ścisłego postu w kościele katolickim można jeść:
- jaja
- nabiał
- ryby
- owoce morza
- żaby
- ślimaki
- kasze
- zboża
- warzywa
- owoce
- grzyby
Oczywiście trzeba nadmienić, że w Wielki Post oraz cały rok nie wolno się obżerać. Jedzenie bez umiaru to grzech nieumiarkowania.