Pozostałości po Cementowni Grodziec w Będzinie

i

Autor: GoogleMaps, Wikipedia Niszczejące od lat pozostałości po, unikatowej w skali Europy, Cementowni Grodziec mają szansę stać się lokalnym centrum kultury

Będzin

Takiej inwestycji jeszcze Śląsk nie widział. Najstarsza cementownia w Polsce zyska drugie życie

W styczniu tego roku prezydent Będzina Łukasz Komoniewski zapowiedział, że Cementownia Grodziec zyska drugie życie. Miasto złożyło już wnioski o dofinansowanie rewitalizacji i ogłosiło przetarg na na opracowanie dokumentacji projektowej.

Cementownia Grodziec przez lata niszczała. To się zmieni 

Cementownia Grodziec od wielu lat czeka na drugie życie. To najstarsza fabryka cementu w Polsce i jedna z najstarszych na świecie. Została uruchomiona w 1857 roku przez Jana Ciechanowskiego. W 1880 roku obiekt przeszedł modernizację, a w 1925 roku został rozbudowany. Przed II wojną światową produkowano tam nawet 230 tys. ton cementu rocznie.

Niestety, cementownia musiała zostać zamknięta na skutek szkód górniczych. Od 1979 roku kompleks stopniowo niszczał, aż w końcu popadł w kompletną ruinę i dziś kusi jedynie poszukiwany przygód oraz amatorów fotografii industrialnej.

W przeszłości władze Będzina wiele razy zapowiadały, że cementownia zostanie odbudowana i stanie się wizytówką miasta. Zwykle obietnice kończyły się na słowach. Nie tym razem. Prezydent Łukasz Komoniewski zapowiedział całkowitą rewitalizację historycznego obiektu w lutym tego roku, a urzędnicy zaczęli działać.

Cementownia Grodziec na zdjęciach:

Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej

27 czerwca został ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Waloryzacja Cementowni Grodziec w Będzinie podstawą procesu transformacji lokalnej - etap 1”. Oferty można składać do 27 lipca.

Wykonawca będzie zobowiązany do wykonania projektów m.in. architektoniczno-budowlanego, technicznego, drogowego, wykonawczego, technologicznego, rozbiórek obiektów budowalnych, zagospodarowania terenu, aranżacji wnętrz i zieleni. Wybrana w przetargu firma ma dostarczyć również przedmiary i kosztorysy inwestorskie.

Projekty rozbiórek mają zostać opracowane w zakresie umożliwiającym miastu złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę do 3 miesięcy od daty zawarcia umowy. Na opracowanie pozostałego zakresu przetargu wykonawca dostanie 12 miesięcy.

Co istotne, wykonawca będzie musiał skonsultować część prac ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ponieważ w 2021 roku część cementowani została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych. Ochroną konserwatorską objęte są m.in. szlamowniki, pięć silosów oraz transporter cementu. 

Będzin ubiega się o dofinansowanie inwestycji

Z czego zostanie sfinansowana ta ogromna inwestycja? Władze Będzina zapowiedziały, że będą się ubiegać o 94 mln zł wsparcia z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Do tej pory miasto złożyło dwa wnioski o dofinansowanie do zarządu województwa śląskiego, który zarządza Programem Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Pierwszy wniosek dotyczy naboru do programu na ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Drugi wniosek dotyczy rekultywacji zdewastowanych i zdegradowanych terenów poprzemysłowych na cele środowiskowe. Jak pisze dziennik, w obu przypadkach miasto musiało dokonać poprawek.

Obecnie oba wnioski znajdują się w fazie oceny formalnej. Rozstrzygnięcia powinny nastąpić do końca roku. 

Co powstanie w Cementowni Grodziec w Będzinie?

Plany miasta zakładają, by z cementowni stworzyć ośrodek lokalnego życia społecznego i gospodarczego. Dawne silosy i hale cementowni zostaną przekształcone w budynki usługowe o funkcji kulturalnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 

W ramach pierwszego etapu rewitalizacji - wartego 94 mln zł - powstanie Miejskie Centrum Kultury i Animacji, kino plenerowe, sala teatralna, sala taneczno-gimnastyczna, biblioteka i restauracja.  W drugim etapie planowane jest utworzenie Muzeum Przemysłu wraz z salą konferencyjną.

Projekt zakłada wyposażenie obiektu w rozwiązania proekologiczne, jak podziemny zbiornik na deszczówkę, fotowoltaika czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych - pisze portalsamorzadowy.pl.

Wizualizacja Cementowni Grodziec: