W Bielsku-Białej odbył się wspólnego pochówku dzieci nienarodzonych
Raz w roku na cmentarzu komunalnym w Kamienicy w Bielsku-Białej odbywa się wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. W tym roku trzy dni przed obchodami Dnia Dziecka Utraconego - 12 października - pochowano 5 urn z prochami 256 dzieci nienarodzonych, które przekazały w ciągu ostatniego roku dwa bielskie szpitale – wojewódzki i miejski.
W kościele pw. św. Małgorzaty nad urnami modlili się kapłani, duchowny ewangelicki oraz polskokatolicki, a także rodzice i bliscy żegnanych i chowanych w grobie dzieci.
Jedną z najgorszych rzeczy, jakich człowiek może doświadczać, zwłaszcza w sytuacji bólu, jest obojętność innych. Dlatego człowiek ma prawo oczekiwać od Boga, żeby nie był obojętny na to, co dzieje się w jego życiu. Pan Bóg stara się przyjść z odpowiedzią na nasze pytania. Z jednej strony woła, aby przyjść do niego: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, z drugiej strony sam przychodzi do człowieka” – zauważył ks. Marek Droździk, proboszcz kamienickiej parafii pw. św. Małgorzaty podczas uroczystości wspólnego pochówku dzieci.
Przed ołtarzem umieszczonych zostało 5 urn z popiołami 256 dzieci ze szpitali bielskich. Spoczęły we wspólnym Grobie Dzieci Nienarodzonych na największym bielskim cmentarzu.
Zobaczcie zdjęcia z ceremonii pochówki dzieci nienarodzonych.
Kto wykonał Grób Dzieci Nienarodzonych w Bielsku-Białej?
Grobowiec z nagrobkiem autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego, ukazującym grające anioły, powstał w 2008 roku. Na nagrobnej płycie widnieje napis: „Były w naszych marzeniach i tam pozostaną”. Odwiedzający ten grób ludzie zostawiają obok zniczy figurki aniołków i zabawki oraz znicze z dedykacją dla swoich nienarodzonych dzieci.
Wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem odbywa się na kamienickim cmentarzu raz w roku i taki rodzaj modlitwy tym miejscu stał się już tradycją. Mszę św. poprzedza Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem.