Ministerstwo Zdrowia wprowadza testy antygenowe. Szybkie testy mają być stosowane na SOR-ach i w szpitalach
Wiemy już na pewno, że Ministerstwo Zdrowia wprowadzi szybkie testy antygenowe do wykrycia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 obok testów PCR. To pomoże lekarzom w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach czy w innych placówkach ochrony zdrowia. Badanie wykrywa białka wirusa, które stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi.
- Można je wykonać na dwa sposoby - pobierając krew do badania. Lub drugą metodą - wyjaśnia Renata Ceślik-Tarkota szefowa epidemilogii śląskiego sanepidu.
ZOBACZ TAKŻE: Górnicy wspierają protestujące kobiety! Oferują im pomoc prawną [OŚWIADCZENIE]
Wymaz przez nosogardziel. Służą do tego specjalne wymazówki. Przygotowywać do tego specjalnie się nie trzeba, ale dobrze kiedy pacjent podczas testu jest na czczo - mówi Cieślik-Tarkota.
Testy antygenowe są znacznie szybsze – dają wyniki w półgodzin, są tańsze. Mają jednak swoją wadę - nie są tak czułe jak PCR, które mogą wychwycić nawet śladowe ilości wirusa SARS-CoV-2.
Eksperci wskazują jednak na to, że mniej czułe testy mogą być zaletą. Dlaczego? Bo zdarzają się zakażone osoby z pozytywnym wynikiem testu PCR, które nie są już w stanie przenosić wirusa na innych. Tym samym testy antygenowe pozwoliłyby skoncentrować się na osobach najbardziej zakaźnych, z wysokim poziomem wirusa i szybkim izolowaniu ich od społeczności.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prawie 100 szkół i przedszkoli w województwie śląskim całkowicie zawiesiło działalność