Szyb Staszic zostanie otwarty dla turystów?

i

Autor: unesco.tarnowskiegory.pl

Tarnowskie Góry

Szyb Staszic zostanie otwarty dla turystów? "To kolejna tarnogórska perełka warta wyeksponowania"

2023-12-06 18:58

Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości udostępniony turystom zostanie Szyb Staszic w Tarnowskich Górach, który znajduje się na liście UNESCO. Podpisano właśnie list intencyjny, którego celem będzie utworzenie w tym miejscu instytucji kultury.

Szyb Staszic w Tarnowskich Górach ma zostać otwarty dla turystów

6 grudnia podpisano list intencyjny dotyczący użyczenia w celach turystycznych Szybu Staszic w Tarnowskich Górach. Jest to pierwszy krok, aby w niedalekiej przyszłości powstała w tym miejscu nowa instytucja kultury. 

Tarnogórskie przemysłowe dziedzictwo jest niezwykle bogate, wspólnie chcemy, aby kolejną jego część została otoczona odpowiednią opieką i udostępniona zwiedzającym. To u nas w 1797 roku zaczął działać pierwszy w Europie nowoczesny miejski a potem regionalny wodociąg, który jest jedynym na świecie systemem zaopatrywanym przez wodę pogórniczą – powiedział Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. 

Szyb Staszic, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to miejsce wyjątkowe, o którym wiele osób nie wie. Początkowo nosił imię Adolf i został wydrążony w 1796 roku. W drugiej połowie XIX wieku został pogłębiony do blisko 50 metrów i razem z szybem maszynowym stał się w 1884 roku podstawą do utworzenia Stacji Wodociągowej Adolfschacht, którą w XX-leciu międzywojennym przemianowano na Staszic. Warto dodać, że to właśnie z niej zasilano w wodę dużą cześć dzisiejszej, a wówczas powstającej dopiero, górnośląskiej metropolii. 

Marszałek województwa: "To kolejna tarnogórska perełka"

Rozmowy o kwestiach formalno-prawnych wciąż trwają. Kluczowym elementem będzie wyrażenie zgody na takie wykorzystanie szybu przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, która jest właścicielem i użytkownikiem stacji.

Ze Staszica w dalszym ciągu pobierana jest do sieci woda, dlatego – mimo wielkiej radości z faktu utworzenia w tym miejscu instytucji kultury – musimy obwarować wykorzystanie stacji i szybu wieloma ograniczeniami. Nie możemy dopuścić do tego, aby w okolice wody dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia – wskazał Henryk Drob, prezes GPW.

Operatorem byłoby z kolei Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza już Zabytkową Kopalnią Srebra czy Sztolnią Czarnego Pstrąga. – To kolejna tarnogórska perełka warta wyeksponowania i wykorzystania – wskazał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. 

Zbigniew Pawlak, prezes SMZT, przypomniał także, że ten właśnie obiekt jest ważny dla pokazania, jak bardzo Górny Śląsk znalazł się w awangardzie europejskiego rozwoju przemysłowego. – Bez wody nie byłoby tego Górnego Śląska, a dosłowne pokazanie tego dziedzictwa to zaznaczenie jego wartości – wskazał Pawlak.