Koszmarne zadłużenie szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach. To 28 mln zł i kwota cały czas rośnie

2023-09-07 14:55

Sytuacja Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach staje się katastrofalna. Długi sięgają już niemal 28 mln zł. - Wynik finansowy się pogarsza - komentuje placówka. Co dalej?

WSP w Tarnowskich Górach jest koszmarnie zadłużony
Autor: WSP w Tarnowskich Górach/ Materiały prasowe

Milionowe długi szpitala w Tarnowskich Górach

Niemal 28 mln zł długu notuje już Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach. Dramatyczna sytuacja nie napawa optymizmem. 

Przypomnijmy, że tylko w minionym roku zadłużenie wynosiło ponad 6 mln zł. Spytaliśmy u źródła, co się dzieje ze szpitalem i jaka jest tego przyczyna. 

- Główną przyczyną problemów finansowych jest nieadekwatna do kosztów prowadzenia działalności wycena świadczeń przez NFZ. Od wejścia w życie tzw. sieci szpitali, wynik finansowy jednostki się pogarsza  - wyjaśnia Sławomir Głaz, rzecznik WSP w Tarnowskich Górach.

- Dodatkowym obciążeniem jest również coroczny wzrost wynagrodzeń pracowników - co jest wynikiem ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych - dodaje rzecznik. 

Poprawę ma przynieść plan restrukturyzacji 

Szpital stawia na działania rozwojowe i takim w ostatnim okresie jest uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, oraz dla Dorosłych, a także rozwijanie działalności w obszarze chemioterapii i ogólnie pojętej psychiatrii. Ponadto zwiększane jest wykonanie kontraktu. Na razie nie ma mowy o likwidacji placówki bądź części oddziałów. Jest zatem nadzieja na zmianę? 

Planem na poprawę kondycji finansowej jednostki jest przygotowany plan restrukturyzacji.

- Zostanie on wkrótce przedstawiony Radzie Nadzorczej. Zakłada pozyskanie kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli przyspieszyć działania rozwojowe, a także pokryć zobowiązania wymagalne - informuje rzecznik Sławomir Głaz.

Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku interweniowali już w sprawie zadłużenia radni powiatowi, wysyłając list do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o zmianę finansowania szpitali powiatowych. Pismo trafiło także jeszcze przed wakacjami do ministra zdrowia. Na razie odzewu brak. Być może plan restrukturyzacji okaże się lepszy. Niebawem się przekonamy. 

Wiadomości ze Śląska
Autor: Archiwum Eski https://www.eska.pl/slaskie/