Wakacje z wojskiem

Szkolenie wojskowe w śląskich jednostkach. "Wakacje z wojskiem" są płatne

2024-06-29 0:52

Rozpoczął się nabór chętnych do dobrowolnych szkoleń wojskowych w ramach akcji "Wakacje z wojskiem". Organizowane jest w wielu jednostkach także na Śląsku. W trakcie niemal miesięcznego szkolenia ochotnicy w praktyce poznają tajniki strzelania, przetrwania w terenie, walki wręcz, taktyki wojskowej i prowadzenia pojazdach wojskowych. Należy się spieszyć, bo miejsc na trzy turnusy już zaczyna brakować.

Cztery jednostki wojskowe na Śląsku wytypowane zostały do przeprowadzenia dobrowolnych 27-dniowych szkoleń wojskowych w ramach akcji "Wakacje z wojskiem". Jest to strategiczny projekt MON i Wojska Polskiego mający na celu zwiększenie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej. Głównym obszarem zainteresowania jest młodzież szkolno - studencka w wieku od 18 do 35 lat.

Gdzie odbywa się szkolenie wojskowe?

W tym roku szkolenie wojskowe odbędzie się w 70 jednostkach w całym kraju, w tym także w województwie śląskim. Do przeprowadzenia projektu zostały wytypowane:

  • 34. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu
  • 5. Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen. broni L. Berbeckiego w Tarnowskich Górach
  • 6. batalion powietrznodesantowy im. gen. W. Andersa w Gliwicach
  • 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy w Bielsku-Białej

Kiedy odbywa się szkolenie wojskowe?

Wojsko Polskie zaplanowało 3 turnusy szkoleń w całej Polsce. Pierwszy startuje już 10 czerwca. Ochotnicy mogą samodzielnie wybrać dowolną jednostkę wojskową pod kątem odległości, terminu czy charakteru służby. 

"Wakacje z wojskiem" odbywają się w trzech terminach turnusów: 

  1. 10.06. - 6.07.2024
  2. 15.07. - 10.08.2024
  3. 19.08. - 14.09.2024

Jak wygląda dobrowolne szkolenie wojskowe?

Dobrowolną służbę kandydat rozpocznie od 27-dniowego szkolenia podstawowego. Wówczas pozna zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz nauczy się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres zakończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej.

Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, osób w przerwie wakacyjnej oraz tych szukających pracy i zajęcia wakacyjnego. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej.

Zobacz zdjęcia

Ile pieniędzy za szkolenie wojskowe?

Aby nie było niedomówień, za udział w projekcie "Wakacje z wojskiem" przewidziane są pieniądze do wypłaty dla uczestników. To prawdopodobnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie za wakacje nie trzeba zapłacić, a jeszcze dodatkowo otrzymuje się pieniądze. Ile? 

Kwota została określona na 6 tys. zł uposażenia. Oprócz tego ochotnik otrzymuje unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej.

Jak się zapisać na szkolenie wojskowe "Wakacje z wojskiem"

Na szkolenia „Wakacje z wojskiem” można zgłosić się w każdej chwili. Liczba miejsc jest ograniczona więc najlepiej trzeba się pospieszyć. Procedury i formalności są proste i skrócone do minimum. Wystarczy wejść nasz portal www.zostanzolnierzem.pl, zadzwonić na infolinię +48 800 180 110, otworzyć listę kontaktową projektu lub po prostu zgłosić się do wybranego punktu rekrutacyjnego Wojska Polskiego.

W trakcie szkolenia będzie można się sprawdzić m. in. jako żołnierz wojsk lądowych - piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla niezdecydowanych wojskowi rekruterzy znajdą pasujący model służby.

Dostałbyś się do wojska? Rozwiąż QUIZ z wiedzy niezbędnej zawodowemu żołnierzowi
Pytanie 1 z 13
Najdłuższą lądową linię graniczną Polska posiada z: