Szkolenie wojskowe WOT
Miniony rok był dla Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rekordowy. W ramach zorganizowanych ponad 100 edycji kursów CSWOT przeszkoliło blisko 2 tysiące osób. Dużą część tych szkoleń realizowano w ramach współpracy międzynarodowej z Gwardią Narodową Stanu Illinois.
- Był to kolejny rok dynamicznego rozwoju naszego Centrum. Cieszę się, że mieliśmy możliwość realizacji zaplanowanych wcześniej szkoleń, a także podołaliśmy nowym wyzwaniom. Dużą część czasu poświęciliśmy także na realizację kursów operatorów ppk JAVELIN, ratowników COMBAT MEDIC oraz Snajperów, a kursy te organizowaliśmy we współpracy z Gwardią Narodową - powiedział płk Edward CHYŁA Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.
Tak wygląda szkolenie wojskowe żołnierzy WOT
Zobacz zdjęcia
O dynamicznym rozwoju Centrum Szkolenia WOT najlepiej świadczą liczby.
W 2019 roku zorganizowano cztery kursy, w których przeszkolono 80 osób.
W 2020 roku, pomimo pandemii było to już 36 edycji kursów, w których udział wzięło blisko 700 żołnierzy.
W 2021 było to ponad 1600 żołnierzy.
W 2022 roku CSWOT zorganizowało natomiast ponad 100 szkoleń, w ramach których przeszkolono blisko 2 tys. żołnierzy na kursach m.in.
- operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN,
- medycyny pola walki - COMBAT MEDIC,
- operatorów WARMATE, SERE,
- naziemnych zespołów poszukiwawczo – ratowniczych,
- instruktorów - snajperów,
- instruktorów karabinów maszynowych,
- celowniczych granatników M72
- obserwatorów ognia.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej; Jak długo trwa?
Służba w WOT trwa od 1 do 6 lat z możliwością przedłużenia.
Służba w WOT a praca zawodowa lub prowadzona działalność gospodarcza.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
System szkolenie WOT
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych. Dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe), które są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT zakończonego certyfikacją.
Zasadniczy – trzyletni okres szkolenia podzielony jest na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku szkolenia żołnierz OT uczestniczy w szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.
Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.