Szczepan Twardoch napisał nową książkę. Pisarz z Pilchowic tym razem rzuci swoich czytelników wprost na front wojny w Ukrainie. Przyzwyczaił nas do tematyki śląskiej, w której rozprawia się z narodowymi mitami. Najnowsza książka pt. "Null" nie ma jednak wiele wspólnego ze Śląskiem. Dotyczy Ukrainy, która walczy z rosyjską nawałnicą.
Szczepan Twardoch: Null
O czym jest książka Szczepana Twardocha pt. Null?
Tytułowy "Null" to określenie na pierwszą linię ognia. Strefę zero. Wojnę w Ukrainie poznajemy przez pryzmat jednego z bohaterów: Konia. Zaciągnął się do Legionu Międzynarodowego. Jego dziadek ze strony ojca walczył w UPA, babcia była Niemką, ale w domu się o tym milczało. Na tej wojnie poznaje żołnierzy i ochotników.
Opisane postaci i wydarzenia są fikcyjne, bo muszą, bym mógł tę wojnę opisać tak blisko prawdy, jak potrafię. Brygady o numerach podanych w książce nie istnieją, istnieją za to inne, o innych numerach. Podobieństwa do prawdziwych postaci, wydarzeń i jednostek wojskowych mogą, ale nie muszą być przypadkowe - napisał o książce Szczepan Twardoch.
Na pierwszej linii frontu – na „nullu” – w odciętym rzeką kawałku świata, którego nie można oddać, choć się go nie ocali, Koń i jego towarzysze wypatrują światła, wiedząc, że to, które nadejdzie, będzie raczej rozpalającą niebo eksplozją. Na nullu braterstwo i odwaga nabierają nowego znaczenia, racjonalność ustępuje intuicji, przesądom i wierze. Są ochotnicy i są mobiki, którzy nie chcą walczyć, jest miłość krótka jak życie na froncie i bywa też internet ze starlinka - tak pisze o książce wydawnictwo Marginesy.
Powieść "Null" zadebiutuje w Polsce w lutym, natomiast w kwietniu niemieckie tłumaczenie książki pt. "Die Nulllinie. Reise in die Ukraine" wyda Rowohlt Berlin.
Szczepan Twardoch na wojnie w Ukrainie
Dla Szczepana Twardocha wojna w Ukrainie jest tragedią osobistą. W pomoc walczącym Ukraińcom zaangażował się od pierwszych dni. Od końca 2022 roku dla Zbrojnych Sił Ukrainy zebrał w publicznych zbiórkach prawie 2 mln zł. Szczepan Twardoch osobiście pomaga ukraińskim żołnierzom i dostarcza zakupione drony, samochody i osprzęt wojskowy na front.
Tylko w ostatnim miesiącu zakupiony przez niego sprzęt trafił do:
- 2 Legionu Międzynarodowego
- 10. Brygady górsko-szturmowej
- Gwardii Narodowej Rubiż
- 59. Brygady
- Batalionu Uderzeniowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych "Korsar" 38. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej
Stwierdziłem, że spróbuję z samochodami. Na pierwsze auto pieniądze dał mój przyjaciel Lejb Fogelman. Stwierdził, że zapłaci za pierwszy samochód, a ja mam jechać, dać świadectwo i pisać. A potem zrobiłem zrzutkę, zrobił się efekt kuli śniegowej i już poszło. Ta wojna na pewno stała się jakąś moją sprawą. Jak ci ginie na wojnie jeden, drugi kolega, to zaczynasz to wszystko przeżywać nieco inaczej - mówił Szczepan Twardoch w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.
Za działalność na rzecz ukraińskiego wojska w 2024 roku Szczepan Twardoch wyróżniony został nagrodą Stand with Ukraine.
Kim jest Szczepan Twardoch
Szczepan Twardoch jest autorem bestsellerowych powieści, takich jak "Morfina" (2012), "Drach" (2014), "Król" (2016), "Królestwo" (2018), a także "Pokora" (2020), "Chołod" (2022) i "Powiedzmy, że Piontek" (2024). W jego dorobku literackim znajdują się również "Wieczny Grunwald" (2010, wznowienie 2021), tom dzienników "Wieloryby i ćmy" (2015), zbiór opowiadań "Ballada o pewnej panience" (2017), wybór felietonów "Jak nie zostałem poetą" (2019) i "Wielkie Księstwo Groteski" (2021) oraz "Byk" (2022) - pierwszy utwór napisany przez Twardocha z myślą o scenie teatralnej.
Pisarz został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Paszportem "Polityki", Nagrodą im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodą Nike Czytelników, Nagrodą im. Kazimierza Kutza i EBRD Literature Prize. Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. W 2020 r. w Stanach Zjednoczonych ukazał się "Król". Na podstawie tej powieści powstał serial Canal+ w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.