Sytuacja się poprawiła. Znów można korzystać z Dzierżna Dużego, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

i

Autor: PAP/Jarek Praszkiewicz

Wiadomości

Sytuacja się poprawiła. Znów można korzystać z Dzierżna Dużego, Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

2024-09-05 10:56

Czy to już koniec katastrofy ekologicznej? Wojewoda śląski uchylił zakazy korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże, Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnica. W wodzie stwierdzono zanik obecności "złotej algi" i brak nowych śnięć ryb.

Coraz lepsza sytuacja na Dzierżnie Dużym. Wojewoda zniósł zakazy

We wtorek 3 września wojewoda śląski wydał rozporządzenie, które zniosło obowiązujące do tej pory zakazy korzystania z wód jeziora Dzierżno Duże, Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnica. Okazuje się, że śniętych ryb jest coraz mniej, a te ryby, które są nadal odławiane, są już w stanie rozkładu. Przeprowadzone badania wykazały też brak obecności w wodzie "złotej algi".

- Seria badań, które przeprowadziliśmy w Dzierżnie Dużym oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego wykazała, że "złota alga" jest w zaniku - powiedział PAP wojewoda śląski, Marek Wójcik.

Zakaz korzystania ze zbiornika Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego wprowadzony został ze względu na prowadzoną akcję odławiania śniętych ryb oraz z obawy przed przeniesieniem "złotej algi" do innych zbiorników wodnych. Od 3 sierpnia odłowiono już ponad 128 ton śniętych ryb. Akcja wyławiania śniętych ryb będzie nadal prowadzona. Tylko wczoraj, 4 września, z jeziora wyłowiono ok. 95 kg śniętych ryb w stanie rozkładu.

- Jak wynika z prowadzonych analiz prób wody (WIOŚ, CLB), kolejną dobę w akwenie nie wykryto glonów prymnesium parvum - zbiornik Dzierżno Duże jest wolny od "złotej algi". Jednak ze względu na sytuację i zważając na warunki hydro-meteorologiczne, pozostaje on pod nadzorem - czytamy w komunikacie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zobaczcie zdjęcia z akcji odławiania ryb.

Eksperyment z wykorzystaniem nadtlenku wodoru

Zakaz obejmujący odcinek rzeki Kłodnica od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego wprowadzony został z powodu przeprowadzanego eksperymentu polegającego na neutralizacji "złotej algi" przy użyciu nadtlenku wodoru (H2O2). Eksperyment został już zakończony, dlatego zakaz również został zniesiony.

Eksperyment prowadzono pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Prowadzony był na rzece Kłodnica, ponieważ to tam przez IV sekcje Kanału Gliwickiego trafiała woda z Dzierżna Dużego, która następnie wpływała do Odry. W działaniach wykorzystywany był nadtlenek wodoru w stężeniu tysiąckrotnie niższym niż w powszechnie używanej wodzie utlenionej. W wyniku eksperymentu poziom "złotej algi" zmniejszył się o 90-99%.

Międzynarodowy Plan Ostrzegawczo-Alarmowy dla Odry

Katastrofa ekologiczna na zbiorniku Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego trwała już od miesiąca. 3 sierpnia ujawniono pierwsze śnięte ryby w zbiorniku, a wkrótce na jaw wyszło wysokie stężenie występowania w wodzie "złotej algi". Służba dyżurna WCZK w Katowicach na podstawie rekomendacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach uruchomiła procedurę powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego dla Odry. 4 września w związku z brakiem obecności "złotej algi" alarm został odwołany.

Którą porą roku jesteś? Rozwiąż QUIZ i się przekonaj!
Pytanie 1 z 10
Gdzie widzisz się za 10 lat?