Świetny wynik chirurgii onkologicznej w Dąbrowie Górniczej
Chirurgia onkologiczna w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej stale się rozwija, a lekarze wykonują coraz więcej operacji. Już teraz mogą pochwalić się świetnym wynikiem. Rocznie specjaliści wykonują ponad tysiąc operacji ratujących życie. Ich pacjentami są nawet osoby z odległych miejscowości w województwie śląskim.
- Kiedy startowaliśmy kilka lat temu, mieliśmy na koncie blisko czterysta operacji rocznie, dziś już ponad tysiąc. To oznacza, że możemy pomóc coraz większej liczbie chorych, a nasi pacjenci trafiają do nas nawet z odległych miejsc województwa śląskiego - podkreślił dr Janusz Sznajder, lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.
Najwięcej operacji wykonują u pacjentek z rakiem piersi, u pacjentów z rakiem jelita grubego, ale pod opiekę specjalistów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii coraz częściej trafiają także osoby z nowotworami wątroby, trzustki, żołądka i czerniakiem. Szczególnie w przypadku raka piersi i czerniaka ważne jest, że placówka oferuje możliwość wykonywania procedury węzła wartowniczego, czyli pierwszego węzła, do którego napływają komórki nowotworowe, oraz późniejsze ewentualne wycięcie węzłów chłonnych.
Pacjenci chirurgii onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej mogą liczyć na kompleksową i ciągłą opiekę również w ramach onkologii klinicznej, radioterapii, chemioterapii. Lekarze pracujący w placówce wspierają kształcenie kolejnych specjalistów, dlatego starają się dzielić wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Wraz z partnerami realizują również programy wsparcia dla pacjentów onkologicznych.
- Naszą dumą są programy wsparcia, które realizujemy z partnerami społecznymi: wolontariuszkami szyjącymi woreczki na dreny i serduszka dla pacjentów, Fundacją Oko w Oko z Rakiem, a teraz także z Fundacją Rak'n'Roll. Wygraj Życie - dodaje specjalista.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 146 tys. nowych zachorowań na nowotwory. U kobiet najczęstszym ich umiejscowieniem są pierś, płuco i jelito grube, natomiast u mężczyzn są to gruczoł krokowy, płuco i jelito grube.