Studenci ŚUM szkolili się w Europejskim Centrum Szkolenia Astronautów

i

Autor: ŚUM/FB

Nauka

Studenci ŚUM szkolili się w Europejskim Centrum Szkolenia Astronautów

2024-05-10 8:54

Medycyna niezbędna jest nie tylko na ziemi, ale i w kosmosie, o czym doskonale wiedzą studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Gościli ostatnio w Europejskim Centrum Szkolenia Astronautów - w ramach realizowanego projektu, w którym badane są komórki krwiotwórcze szpiku w warunkach mikrograwitacji.

Zespół HematopoiesISS w składzie: Emilia Malik (lider), lek. Miłosz Knura, Julia Karpierz i Anna Zielazek (ŚUM), Michał Piotrowski (UJ) i Ewa Krężel (AGH) szkolili się w Europejskim Centrum Szkolenia Astronautów, siedzibie Space Applications oraz ośrodku CERN w Szwajcarii.

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dzięki wyjazdowi mogli rozwijać projekt, w którym badane są komórki krwiotwórcze szpiku w warunkach mikrograwitacji.

Nasi studenci nabyli wiele umiejętności, które pomogą im dalej kształcić się w branży medycyny kosmicznej. Rozmawiali z wieloma ekspertami z niesamowitą wiedzą, którzy pokazują, że chcieć to znaczy móc. Teraz przygotowują się do następnego etapuj pracy" - relacjonuje Śląski Uniwersytet Medyczny.

Medycyna kosmiczna to dziedzina medycyny wyłoniona z medycyny lotniczej, zajmująca się wpływem podróży kosmicznych na organizm i psychikę człowieka, na zachowanie astronautów i ich zdolność do pracy. Badania prowadzone są w warunkach laboratoryjnych, polowych i w statkach kosmicznych.

QUIZ. Lekarze z polskich seriali. Która specjalizacja jest czyja?! Musisz trafić 7/10

Pytanie 1 z 10
Olek Chodakowski z "M jak miłość" to:
Olek Chodakowski z M jak miłość