Zespół HematopoiesISS w składzie: Emilia Malik (lider), lek. Miłosz Knura, Julia Karpierz i Anna Zielazek (ŚUM), Michał Piotrowski (UJ) i Ewa Krężel (AGH) szkolili się w Europejskim Centrum Szkolenia Astronautów, siedzibie Space Applications oraz ośrodku CERN w Szwajcarii.
Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dzięki wyjazdowi mogli rozwijać projekt, w którym badane są komórki krwiotwórcze szpiku w warunkach mikrograwitacji.
„Nasi studenci nabyli wiele umiejętności, które pomogą im dalej kształcić się w branży medycyny kosmicznej. Rozmawiali z wieloma ekspertami z niesamowitą wiedzą, którzy pokazują, że chcieć to znaczy móc. Teraz przygotowują się do następnego etapuj pracy" - relacjonuje Śląski Uniwersytet Medyczny.
Medycyna kosmiczna to dziedzina medycyny wyłoniona z medycyny lotniczej, zajmująca się wpływem podróży kosmicznych na organizm i psychikę człowieka, na zachowanie astronautów i ich zdolność do pracy. Badania prowadzone są w warunkach laboratoryjnych, polowych i w statkach kosmicznych.