Wystawa Matejki

i

Autor: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Stańczyk ma jego twarz! Niezwykła wystawa Jana Matejki.

2023-04-24 12:56

Czy wiecie jak wyglądał portret Stańczyka zanim przeobraził się w jeden najsłynniejszych polskich obrazów? Teraz można to zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Wystawa „Jan Matejko. Prace ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”

Szkice kompozycyjne odwołujące się do istotnych wydarzeń historycznych, takich jak Unia Lubelska, rysunki postaci króla Zygmunta Augusta, jego żony Barbary Radziwiłłówny, czy królewskiego błazna Stańczyka, szkice do przedstawień związanych z postacią króla Jana Kazimierza, akwarelowy szkic fragmentu polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie oraz szkicownik mistrza Jana- to wszystko znajdzie się na nowej wystawie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pt. „Jan Matejko. Prace ze zbiorów MGB”. Na spotkanie z artystą bytomskie muzeum zaprasza do 30 lipca 2023 r. Na ekspozycji prezentowanej w ramach cyklu „Mała Galeria” pojawią się prace wykonane na podłożu papierowym. Wystawa to doskonała okazja, żeby poznać warsztat plastyczny twórcy „Bitwy pod Grunwaldem”. Oprowadzania kuratorskie po ekspozycji odbędą się w sobotę 13 maja (Noc Muzeów) oraz 21 maja 2023.

Na wystawie „Jan Matejko. Prace ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” zostaną zaprezentowane nie pokazywane do tej pory szkice przygotowawcze do obrazów wielkoformatowych. Możemy je podzielić na trzy zespoły: pierwszy to studia portretowe, druga grupa odwołuje się do wydarzeń historycznych, trzecia związana jest z dekoracjami wnętrz sakralnych i świeckich- rysunki i prace autonomiczne, które stanowią aktualnie odrębne dzieła sztuki- mówi Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy.

Dzięki wystawie możemy poznać warsztat pracy mistrza Jana. Wśród zgromadzonych na ekspozycji przedmiotów uwagę przykuwa szkicownik malarza, zawierający krótkie notatki oraz zbiór rysunków. W zeszycie można znaleźć szkice architektoniczne, studia postaci oraz drobne notatki Matejki. Prace, które prezentujemy na ekspozycji również posiadają drobne zapiski mistrza Sugerowałabym zwiedzającym zwrócić uwagę na studia portretowe, bo w nich można dopatrzyć się twarzy postaci z najbliższego otoczenia malarza. Warto przyjrzeć się twarzy Stańczyka i Barbary Radziwiłłówny...– zachęca kuratorka wystawy.

Interesującą grupę prac Jana Matejki stanowią również projekty realizowane na potrzeby dekoracji wnętrz obiektów sakralnych. Na wystawie zaprezentowana zostanie koncepcja fragmentu polichromii do prezbiterium kościoła Mariackiego w Krakowie z przedstawieniem anioła trzymającego wstęgę. W ostatecznych działaniach wewnątrz świątyni, wymagających ogromnego nakładu pracy, schorowany Matejko uzyskał wsparcie swoich uczniów, między innymi Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. W przestrzeni wystawy pojawi się także projekt do ikonostasu cerkwi św. Norberta w Krakowie ze sceną pokłonu Trzech Króli.

Dopełnieniem serii prac rysunkowych będzie prezentowana realizacja malarska artysty z przedstawieniem Wita Stwosza w wieku dziecięcym. Obraz powstał w 1855 roku, a więc w czasie, kiedy Matejko jako siedemnastoletni student kontynuował jeszcze artystyczną edukację. Wystawie towarzyszą muzealne lekcje przygotowane przez Dział edukacji MGB.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu