Sosnowiec: dodatkowe przystanki w komunikacji nocnej
Sosnowiecki Transport na Zlecenie (STZ) działa od 1 lipca 2021 roku. Wszystko zaczęło się od zastąpienia nocnych kursów linii nr 27 tą usługą. W grudnia ubiegłego roku rozwiązanie to pojawiło się również na trasie autobusu zastępczego na trasie linii nr 26. Z kolei od lutego tego roku w funkcjonowaniu STZ wprowadzono kolejne zmiany. Zniesiono bowiem dotychczasowy podział na linie 24,26 i 27. Celem było ułatwienie nocnych podróży mieszkańcom. Przystanki nie są już przypisane do konkretnych linii. To oznacza, że można zamówić kurs bezpośrednio np. z Maczek na Środulę.
Jak działa STZ?
– Kurs można zamówić za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na Google Play lub App Store. Usługa jest odpłatna. Koszt jednego kursu to 3 złote. Taka forma komunikacji nocnej funkcjonuje w godzinach od 23.00 do 5.00 – wyjaśnia Piotr Kłys, prezes zarządu Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej Sp. z o.o., miejskiej spółki, która jest operatorem niniejszej usługi.
Pasażer następnie otrzymuje informację za ile minut na wybranym przez niego przystanku może pojawić się bus. Wspomniana opłata odbywa się tylko w formie gotówkowej u kierowcy.
- Każdy mieszkaniec sam może stworzyć linię w ramach bazy obsługiwanych przystanków. W wyniku tej zmiany większa część Sosnowca będzie objęta usługą transportu nocnego w ramach STZ - informuje magistrat.
Oto lista przystanków, które zaczną być obsługiwane od 1 kwietnia:
- Zagórze Droga do Klimontowa,
- Zagórze Rondo Jana Pawła II,
- Zagórze Osiedle,
- Zagórze Centrum Przesiadkowe,
- Zagórze Mec,
- Zagórze Centrum,
- Zagórze Piękna,
- Zagórze Hala Sportowa,
- Środula Prusa,
- Kazimierz Górniczy Poczta,
- Kazimierz Górniczy Armii Krajowej,
- Ostrowy Górnicze Rondo,
- Ostrowy Górnicze Kolonia Feliks,
- Ostrowy Górnicze Kolonia Leśna,
- Maczki Krakowska,
- Maczki Kościuszki,
- Porąbka Zawodzie.