Wiadomości

Kryzys ekologiczny na Śląsku. Odłowiono już 25 ton śniętych ryb. Rozpoczęto eksperyment badawczy

Z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego wyłowiono już 25 ton śniętych ryb. Za masowe śnięcie ryb odpowiada obecna w wodzie „złota algi”, która jest dla nich toksyczna. Służby rozpoczynają eksperyment badawczy mający na celu ograniczenie jej liczebności.

Każdego dnia rośnie bilans śniętych ryb

Wciąż trwają działania na zbiorniku Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego. Tylko wczoraj odłowiono kolejne 4 tony śniętych ryb. Od soboty 3 sierpnia łącznie wyłowiono ich już 25,2 ton. Z samego jeziora Dzierżno Duże wyłowiono już ponad 20 ton. Wyławiają je zarówno rybacy, jak i pracownicy Wód Polskich. Do akcji włączyli się także żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy interweniują w gminie Rzerzyce.

- 23 mundurowych ze 131. Batalionu Lekkiej Piechoty z Gliwic pomaga przy transporcie skrzyń ze śniętymi rybami innym służbom. To kolejny raz kiedy Terytorialsi udowadniają, że są ich hasło "zawsze gotowi, zawsze blisko" jest cały czas aktualne - informuje por. Tomasz Dzierga, oficer Prasowy 13 ŚBOT.

Eksperyment badawczy na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnica

W związku z wysokim poziomem „złotej algi” w wodach Kanału Gliwickiego oraz górnej Odry i jej dopływach przeprowadzony zostanie eksperyment badawczy mający na celu ograniczenie populacji toksycznej algi.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, eksperyment badawczy będzie przeprowadzany w dniach od 13 do 16 sierpnia w wodach na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy. Polegać będzie na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do wód rzeki Kłodnica za małą elektrownią wodną Pławniowice. Okaże się, czy dozowany środek skutecznie wpłynie na liczebność „złotej algi”.

- Przeprowadzenie eksperymentu zostanie poprzedzone wizją lokalną w obecności naukowców, przedstawicieli RZGW w Gliwicach i operatorów urządzeń wodnych. Środek zostanie podany bezpośrednio do słupa wody, co zapewni jego maksymalny efekt i zminimalizuje działania niepożądane związane z jego aplikacją - czytamy w komunikacie międzyresortowego zespołu ds. Odry.

Eksperyment przeprowadzać będzie Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Poproszono również o pomoc wyspecjalizowaną jednostkę Wojska Polskiego. Aplikacja środka zostanie przeprowadzona z pomocą 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach z wykorzystaniem sprzętu przystosowanego do substancji chemicznych.