Każdego dnia rośnie bilans śniętych ryb
Wciąż trwają działania na zbiorniku Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego. Tylko wczoraj odłowiono kolejne 4 tony śniętych ryb. Od soboty 3 sierpnia łącznie wyłowiono ich już 25,2 ton. Z samego jeziora Dzierżno Duże wyłowiono już ponad 20 ton. Wyławiają je zarówno rybacy, jak i pracownicy Wód Polskich. Do akcji włączyli się także żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy interweniują w gminie Rzerzyce.
- 23 mundurowych ze 131. Batalionu Lekkiej Piechoty z Gliwic pomaga przy transporcie skrzyń ze śniętymi rybami innym służbom. To kolejny raz kiedy Terytorialsi udowadniają, że są ich hasło "zawsze gotowi, zawsze blisko" jest cały czas aktualne - informuje por. Tomasz Dzierga, oficer Prasowy 13 ŚBOT.
Eksperyment badawczy na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnica
W związku z wysokim poziomem „złotej algi” w wodach Kanału Gliwickiego oraz górnej Odry i jej dopływach przeprowadzony zostanie eksperyment badawczy mający na celu ograniczenie populacji toksycznej algi.
Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, eksperyment badawczy będzie przeprowadzany w dniach od 13 do 16 sierpnia w wodach na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy. Polegać będzie na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do wód rzeki Kłodnica za małą elektrownią wodną Pławniowice. Okaże się, czy dozowany środek skutecznie wpłynie na liczebność „złotej algi”.
- Przeprowadzenie eksperymentu zostanie poprzedzone wizją lokalną w obecności naukowców, przedstawicieli RZGW w Gliwicach i operatorów urządzeń wodnych. Środek zostanie podany bezpośrednio do słupa wody, co zapewni jego maksymalny efekt i zminimalizuje działania niepożądane związane z jego aplikacją - czytamy w komunikacie międzyresortowego zespołu ds. Odry.
Eksperyment przeprowadzać będzie Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Poproszono również o pomoc wyspecjalizowaną jednostkę Wojska Polskiego. Aplikacja środka zostanie przeprowadzona z pomocą 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach z wykorzystaniem sprzętu przystosowanego do substancji chemicznych.