Aby dostosować się do potrzeb powiększonego stada, Śląski Ogród Zoologiczny rozpoczął budowę nowoczesnego kompleksu lwów. Będzie się on znajdował w sąsiedztwie wybiegu tygrysów, gdzie wcześniej mieścił się wybieg antylop.
Powierzchnia budynku hodowlanego wyniesie ponad 320 m kwadratowych i będzie się składać z czterech pomieszczeń budowalnych oraz dwóch pomieszczeń ekspozycyjnych z przestronnymi szybami. Dzięki temu zwiedzający będą mogli oglądać dzikie koty przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych.
Jedna część budynku zostanie zaadaptowana tak, by można tam było przeprowadzać zabiegi medyczne. Ponadto na terenie kompleksu znajdą się wybiegi zewnętrzne o łącznej powierzchni ok. 4000 m kwadratowych. Taki zabieg umożliwi czasowe oddzielenie matki z młodymi od samca.
Gdy powstanie nowa lwiarnia, Śląski Ogród Zoologiczny będzie mógł dołączyć do programu hodowlanego lwów, stając się trzecim na świecie ogrodem rozmnażającym lwy angolskie.
Jednostki rozmnażające lwy należą do elitarnej światowej czołówki ogrodów zoologicznych. Dołączenie ŚOZ do tej prestiżowej grupy pozwoliło na zwiększenie renomy Śląskiego Zoo, podniesienie jego konkurencyjności i atrakcyjności na tle innych ogrodów zoologicznych. Powyższe działania ochroniarskie są niezbędne dla ocalenia istnienia tego podgatunku - przekazał w informacji prasowej Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.