Śląskie wysoko w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Widać jednak światełko w tunelu

i

Autor: Polski Alarm Smogowy

WIADOMOŚCI

Śląskie wysoko w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Widać jednak światełko w tunelu

To już dziewiąty smogowy ranking Polskiego Alarmu Smogowego obejmujący miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Zestawienie sporządzono na podstawie danych pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2023. Niestety, województwo śląskie nie ma powodów do dumy. A może jednak ma?

Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim.

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, w rankingu widać jednak już pozytywne efekty walki ze smogiem w Polsce. Żadna z miejscowości nie przekroczyła dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10 i trzy Nowa Ruda, Sucha Beskidzka oraz Nowy Targ odnotowały liczbę dni smogowych przekraczającą dopuszczalne 35 dni. Niestety stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wciąż pozostają na wysokim poziomie – w 64 miejscowościach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej wartości. W jedenastu miastach ta substancja przekroczyła normy ponad czterokrotnie.

Ciekawie wypada porównanie pierwszego rankingu smogowych rekordzistów za rok 2014 i najnowszego obejmującego dane z roku 2023.

smog

i

Autor: Polski Alarm Antysmogowy/GIOŚ

– Nie ma przesady w twierdzeniu, że poprawa jakości powietrza w Polsce jest bez precedensu w naszej historii. Zmiana jest spektakularna, mówimy tu o nawet kilkukrotnych spadkach. Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego BAP aż czterokrotnie, a Nowy Targ i Rybnik – trzykrotnie. Nawet w Suchej Beskidzkiej, mimo pierwszej pozycji w rankingu, stężenie tej rakotwórczej substancji zmalało z 1700% do 600% normy. – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

W miastach w woj. śląskim się poprawia?

Ciekawym przypadkiem poprawy jakości powietrza jest śląska gmina Godów – niegdyś w pierwszej smogowej dziesiątce Unii Europejskiej – w kategorii średniorocznego stężenia PM10 spadła z czwartego miejsca w Polsce na odległą 60 pozycję. Z czołówki smogowych rekordzistów wypadły także Kraków, Katowice i Zabrze (spadek z 8 na 81 pozycję).

smog

i

Autor: Polski Alarm Antysmogowy/GIOŚ
smog

i

Autor: Polski Alarm Antysmogowy/GIOŚ