Rybnik liderem programu "Czyste Powietrze"
Ranking objął lata 2018-2023. W zestawieniu uwzględniono dwa kryteria. Pierwsze z nich to liczba wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych. Drugie zaś to liczba wniosków odniesiona do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie.
Biorąc pod uwagę liczbę wniosków, na pierwszym miejscu spośród wszystkich 2477 gmin w Polsce znajduje się Rybnik. W tym śląskim mieście złożono 6481 wniosków. Natomiast pod względem liczby wniosków w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych w gminie wygrywa Radlin.
Oprócz Rybnika w ciągu pięciu minionych lat największa liczba wniosków została złożona m.in. w Częstochowie, Łodzi, Jaworznie i Radomiu. Sprawdźcie w galerii, jak prezentuje się najlepsza czołówka miast w programie "Czyste Powietrze".
Śląskie miejscowości na czele rankingu programu "Czyste Powietrze"
Drugie zestawienie, który przygotował Polski Alarm Smogowy to odniesienie liczby wniosków do budynków jednorodzinnych w danej gminie. Tu pierwsze miejsce zajmuje wspomniany Radlin, za nim są Jejkowice i Rydułtowy.
W związku z tym podium przypada gminom z województwa śląskiego. Miejsca od czwartego do szóstego przypadły gminiom: Górno ze świętokrzyskiego, Lyski ze śląskiego i Igołomia-Wawrzeńczyce z krakowskiego obwarzanka w Małopolsce.
Rybnik przykładem dla innych miast województwa śląskiego
Przypomnijmy, że w Rybniku w 2010 roku odnotowano 134 smogowych dni, w 2014 r. - 127, w 2018 r. - 108, w 2021 r. - 67, a w 2023 r. zaledwie 16 dni z przekroczeniami dopuszczalnego dobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10.
Aktywiści antysmogowi tłumaczą, że jeszcze kilka lat temu w Rybniku konieczne było zamykanie szkół i przedszkoli ze względu na smog, a obecnie jakość powietrza jest już dużo lepsza.
Tam gdzie samorząd działa prężnie i pomaga mieszkańcom przy wymianie starych źródeł ciepła, tam widać efekty w postaci czystszego powietrza – mówi Andrzej Guła, lider PAS. - W Rybniku i Radlinie prowadzono też wiele kampanii, których celem było zachęcanie mieszkańców do sięgania po dotacje. To właśnie dzięki tej postawie i tak dużemu zaangażowaniu ze strony samorządu gminy te znalazły się na szczycie rankingu - dodaje Guła.
Obecnie w Rybniku zostało jeszcze ok. 5 tys. kotłów na węgiel, które nie spełniają docelowych wymagań śląskiej uchwały antysmogowej – tak wynika z danych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
W 2018 roku wg szacunków w domach jednorodzinnych w Rybniku istniało co najmniej 14 tys. źródeł kwalifikujących się do wymiany. Warto dodać, że wymiana kotłów została już wykonana we wszystkich budynkach miejskich - szkołach, przedszkolach, domach kultury, administracyjnych itp.
Ostatnim wyzwaniem pozostają mieszkania komunalne Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, tu na 4519 mieszkań, pozostało do wymiany 613 pieców na węgiel.