Wiadomości

Najbrzydszy budynek w Polsce idzie do rozbiórki. Wiadomo, kiedy słynna willa na dachu zniknie z Jastrzębia-Zdroju

Przy ulicy Północnej w Jastrzębiu-Zdroju już wkrótce rozpocznie się rozbiórka słynnej willi na dachu. Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego poinformowała, że ostatecznie zmieni się koncepcja rozbiórki. Powodem są jej zbyt wysokie koszty. Co wiadomo na temat zbliżających się prac?

Spis treści

  1. To koniec willi na dachu. Wiadomo, kiedy ruszy rozbiórka
  2. Rozbiórka willi na bloku. Jak będą przebiegać prace?
  3. Historia willi na dachu w Jastrzębiu-Zdroju

To koniec willi na dachu. Wiadomo, kiedy ruszy rozbiórka

Pod koniec marca zakończył się przetarg na rozbiórkę słynnej nadbudowy z Jastrzębia-Zdroju. Z budynku, w którym zamieszkuje 400 osób, zniknie w najbliższych tygodniach słynna nadbudowa. Prace rozbiórkowe rozpoczną się w maju 2024 roku, a mieszkańcy na ten czas będą musieli wyprowadzić się z mieszkań.

Początkowo zakładano, że rozbiórka odbędzie się w jednym etapie. Koszty jednak przerastają możliwości finansowe spółdzielni, dlatego będzie przeprowadzana etapami.

W tym roku rozbierzemy nadbudowę częściowo, bo rozbiórka została podzielona na etapy - przekazał portalowi architektura.muratorplus.pl Arkadiusz Gromotka, prezes Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim. - Na pierwszy ogień idzie ta część, gdzie nie było dachu, a konstrukcja jest stalowa (segment A). Jest w gorszym stanie technicznym. Tam, gdzie dach został i jest nadbudowa, rozbiórka będzie w kolejnym etapie. Lokatorzy 10 mieszkań muszą wyprowadzić się w czerwcu na około trzy miesiące. Lokale zastępcze są już przygotowywane. To np. hotele, pensjonaty, kilka lokali zaoferowało miasto - dodał.

Zobaczcie, jak przed rozbiórką prezentuje się słynna budowla z Jastrzębia-Zdroju.

Rozbiórka willi na bloku. Jak będą przebiegać prace?

Już za kilka tygodni przy bloku przy ul. Północnej staną rusztowania, a drzwi i oknazostaną zabezpieczone. Później pojawią się dźwigi, które będą przenosić ciężkie, metalowe elementy.

Pierwszy etap rozbiórki ma kosztować minimum 3 miliony złotych netto. Drugi - mniej więcej tyle samo - przekazuje portali architektura.muratorplus.pl prezes GSBM.

Koszty zaplanowanych prac poniesie spółdzielnia. Jednak jak podkreśla prezes będzie ona starała się o zwrot środków.

Historia willi na dachu w Jastrzębiu-Zdroju

Przygoda związana z kosmiczną nadbudową na pięciopiętrowym bloku przy ulicy Północnej rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Status prawny budynku zmieniał się niejednokrotnie - raz był samowolą budowlaną, a z raz legalną inwestycją.

Za budowę architektonicznej maszkary odpowiada Jerzy Godlewski, który w 1994 roku kupił w Jastrzębiu-Zdroju mieszkania. Godlewski był prywatny detektyw pracującym na co dzień w Hamburgu. Urodził się w Jastrzębiu i regularnie wracał do Polski realizować zlecenia. Mężczyzna z wykształcenia był budowlańcem. W udzielanych wywiadach wspominał, że lubi otaczać się zielenią i zwierzętami. I to stało się zalążkiem historii nadbudowy. W pewnym momencie postanowił założyć ogród na dachu.

Pojawił się jednak problem, ponieważ trzeba byłoby wchodzić tam przez klapę. Nie pasowało mi to. Zaprosiłem architekta, zaczął coś rysować i tak nam wyszło 1000 metrów kwadratowych nadbudowy - opowiadał dziennikarzowi Wyborczej, którego oprowadzał po posiadłości.

Willa, przypominająca samolot, zbudowana na dachu bloku miała być spełnieniem marzeń Godlewskiego. W jej budowę włożył kilkanaście milionów złotych. Wewnątrz zaplanowano ogromne akwarium i basen, a na dachu - lądowisko dla helikopterów.

Źródło: muratorplus.pl