Przestępcy stosują różne metody działań, które umożliwiają im wyłudzenia dosyć dużych kwot od osób, które poszukują opału na zimę.
– Zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. Jednak "węglowi" oszuści nie mogą czuć się bezkarni - ich przestępczą działalność zwalczają policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach- mówi nam aspirant Olaf Burakiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie - ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma kusi świetną ofertą eko-groszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie. Nieświadomy niczego klient po wpłacie kwoty lub zaliczki traci kontakt z firmą. Nie ma towaru i traci ciężko zarobione pieniądze.
Mundurowi przypominają, że kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania to podstawa aby nie dać się oszukać na węgiel.
Przestrzegamy przed „okazjami” przy zakupie opału. Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy sprzedawców i nie płaćmy „w ciemno”. Sprawdzajmy węgiel, który jest nam dostarczany, bo okazuje się, że zamiast czarnego złota otrzymujemy kamienie pomalowane na czarno, tak było wypadku kobiety w Zawierciu- radzi aspirant Olaf Burakiewicz.
Gdy ktoś próbuje nas oszukać lub gdy padniemy ofiarą przestępców na węgiel zawsze zgłośmy to policji.