Wstrząs w śląskiej kopalni
Przypomnijmy, że 29 kwietnia 2025 roku w godzinach wieczornych pod ziemią, w Ruchu Halemba Kopalni Węgla Kamiennego Ruda, doszło do wstrząsu. Był on odczuwalny w okolicznych miastach, w tym m.in. Katowicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich.
Siłę wstrząsu w ścianie 2 pokładu 410 na głębokości 1030 m pod powierzchnią ziemi określono wstępnie na 5 x 10 do 7 j. Takie wstrząsy mogą powodować nieprzyjemne odczucia mieszkańców, a nawet doprowadzić do pękania domów.
W rejonie ściany pracowały 33 osoby, w tym 12 bezpośrednio w ścianie. Dwóch górników zostało poszkodowanych. Ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.
Polecany artykuł:
Kopalnia Halemba wstrzymuje wydobycie
Blisko 2 tygodnie po zdarzeniu - 5 maja w ruchu Halemba odbyła się wizja lokalna, która potwierdziła uszkodzenia wyrobisk. Tąpnięcie spowodowało m.in. utratę funkcjonalności chodnika ścianowego na długości około 70 m. Nastąpiło wypiętrzenie spągu, a wysokość wyrobiska w jego osi wynosiła ok. 90 cm.
Zaobserwowano też tzw. zsuwy na złączach obudowy, lokalne przerwania opinki z siatek stalowych, wybicie stojaków zabudowanych pod odrzwiami obudowy. Odnotowano też deformacje części łuków stropnicowych w obudowie chodnika ścianowego - informuje Polska Grupa Górnicza.
W związku z powyższym dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach zdecydował, że do czasu usunięcia skutków opisanego tąpnięcia należy wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej eksploatacji pokładu 410 ścianą 2 na poziomie 1030 m. Sposób prowadzenia prac naprawczych musi uzyskać pozytywną opinię zespołu ds. zagrożeń naturalnych w składzie poszerzonym o specjalistów.
Do tego czasu nadzór górniczy nakazał m.in. sprawdzić prognozę energii wstrząsów, prędkości i przyspieszeń drgań gruntu powodowanych eksploatacją pokładu 410. Weryfikacji poddane muszą być też założenia projektu technicznego ściany 2. Projekt ten musi uwzględnić okoliczności i przyczyny tąpnięcia oraz uzyskać pozytywną opinię kopalnianego zespołu ds. zagrożeń naturalnym w składzie poszerzonym o specjalistów - dodaje PGG.
OUG polecił również zweryfikować założenia innego dokumentu – kompleksowego projektu eksploatacji pokładów zagrożonych tąpaniami pod względem możliwości bezpiecznego prowadzenia robót po wznowieniu eksploatacji ścianą 2 w pokładzie 410 w Halembie.
Zastrzeżono, że wypracowane w trakcie weryfikacji projektów rozwiązania muszą uzyskać następnie pozytywną opinię powołanej przez WUG Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych.
