Wiadomości

Popularny budynek w Jastrzębiu-Zdroju znika z miasta. Do rozbiórki zgłosiły się trzy firmy

Kilka tygodni temu Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego ogłosiła przetarg na rozbiórkę "kosmicznej" willi, która została zbudowana na bloku przy ulicy Północnej. Budynek był obiektem zainteresowania Polaków od lat 90. Do przetargu na rozbiórkę budowli zgłosiły się trzy firmy.

Willa na dachu idzie do rozbiórki. Trzy firmy zgłosiły się do przetargu

Po 30. latach od rozpoczęcia budowy słynna willa na bloku w Jastrzębiu-Zdroju idzie do rozbiórki. Od lat 90. ten architektoniczny "stwór" przyciągał turystów, ciekawych tej nietypowej konstrukcji.

Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim na początku lutego ogłosiła przetarg na rozbiórkę nadbudowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Północnej 4-14 w Jastrzębiu-Zdroju wraz z wykonaniem robót towarzyszących.

W Wielkim Tygodniu możemy poznać nazwę firmy, która wykona rozbiórkę najpopularniejszej budowli w w Jastrzębiu Zdroju.

Komisja Przetargowa spotkała się już z przedstawicielami wszystkich firm uczestniczących w przetargu zarówno w sprawie metod prowadzenia robót, jak również przeprowadziła wstępne negocjacje cenowe dotyczące złożonych ofert - przekazała Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego im. Stanisława Staszica w Wodzisławiu Śląskim.

Warto podkreślić, że do przetargu zgłosiło się trzech oferentów. Z powodu zaproponowanych terminów i wysokości kosztów robót, komisja zażądała o złożenie dodatkowych dokumentów do środy, 27 marca. Na razie jednak, nie wiadomo, które firmy ubiegają się o przeprowadzenie rozbiórki.

Zobaczcie, jak przed rozbiórką prezentuje się słynna willa na dachu.

Kosmiczna budowla zniknie z Jastrzębia-Zdroju. Decyzja została podjęta

Przygoda związana z kosmiczną nadbudową na pięciopiętrowym bloku przy ulicy Północnej rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Status prawny budynku zmieniał się niejednokrotnie - raz był samowolą budowlaną, a z raz legalną inwestycją.

Za budowę architektonicznej maszkary odpowiada Jerzy Godlewski, który w 1994 roku kupił w Jastrzębiu-Zdroju mieszkania. Godlewski był prywatny detektyw pracującym na co dzień w Hamburgu. Urodził się w Jastrzębiu i regularnie wracał do Polski realizować zlecenia. Mężczyzna z wykształcenia był budowlańcem. W udzielanych wywiadach wspominał, że lubi otaczać się zielenią i zwierzętami. I to stało się zalążkiem historii nadbudowy. W pewnym momencie postanowił założyć ogród na dachu.

Pojawił się jednak problem, ponieważ trzeba byłoby wchodzić tam przez klapę. Nie pasowało mi to. Zaprosiłem architekta, zaczął coś rysować i tak nam wyszło 1000 metrów kwadratowych nadbudowy - opowiadał dziennikarzowi Wyborczej, którego oprowadzał po posiadłości.

Willa, przypominająca samolot, zbudowana na dachu bloku miała być spełnieniem marzeń Godlewskiego. W jej budowę włożył kilkanaście milionów złotych. Wewnątrz zaplanowano ogromne akwarium i basen, a na dachu - lądowisko dla helikopterów.

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty

Pytanie 1 z 14
Oblaty to tradycyjny śląski przysmak. Wypiekany jest w: