Skrzyżowanie na DK78 w Szałszy doczeka się przebudowy. Ogłoszono przetarg

i

Autor: GDDKiA

Inwestycja

Skrzyżowanie na DK78 w Szałszy doczeka się przebudowy. Ogłoszono przetarg

Skrzyżowanie na DK78 w Szałszy zostanie przebudowane. Ma być bezpieczniejsze dla pieszych i kierowców. Zostanie m.in. dodany pas do lewoskrętu i trzy nowe przejścia dla pieszych, a całe skrzyżowanie ma być doświetlone.

Przebudowa skrzyżowania w Szałszy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przebudowę skrzyżowania na drodze krajowej nr 78 w Szałszy w powiecie tarnogórskim. Chodzi o skrzyżowanie z ulicami Ptasią i Zwycięstwa. Powstanie tam m.in. sygnalizacja świetlna, a dla pieszych chodniki i przejścia.

- Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy, uzyskanie niezbędnych dokumentów i decyzji administracyjnych oraz wykonanie robót budowlanych na odcinku od długości ok. 400 m - czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Skrzyżowanie zostanie rozbudowane o pasy do skrętu w lewo na DK78 oraz zamontowane zostanie oświetlenie. Konstrukcja nawierzchni drogi zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń do 11,5 tony na oś. W zakres prac wchodzi również wybudowanie systemu odwodnienia terenu oraz dwóch zatok autobusowych na wlocie północno-wschodnim DK78.

Poza jednym istniejącym utworzone zostaną jeszcze trzy dodatkowe przejścia dla pieszych. Wszystkie zostaną oświetlone. Przejście na ul. Tarnogórskiej zmieni lokalizację, a nowe powstaną na ul. Ptasiej (na północno-zachodnim wlocie skrzyżowania na DK78), na ul. Zwycięstwa (na południowo-wschodnim wlocie) oraz ul. Tarnogórskiej (na południowo-zachodnim wlocie).

Umowa na przebudowę skrzyżowania powinna zostać podpisana z wybranym w przetargu wykonawcą w październiku br. Będzie on miał 6 miesięcy na wykonanie projektu i kolejne 6 miesięcy na uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do czerwca 2026 roku.