Składy węgla obniżają ceny czarnego surowca. To efekt taniego węgla z PGG
Już prawie 500 gmin zawarło umowę zakupu węgla z Polską Grupą Górniczą S.A. - Dostawy są realizowane zarówno z kopalń, jak i poprzez kwalifikowanych dostawców węgla. Gminy zgłaszały swoje zapotrzebowanie poprzez portal cieplo.gov.pl. Efektem może być obniżka cen na prywatnych składach - powiedział nam Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.
W ramach programu sprzedaży preferencyjnej dla gospodarstw domowych przez gminy możliwy jest zakup 1,5 tony węgla do końca tego roku oraz kolejne 1,5 tona do końca kwietnia 2023 roku. Cena czarnego surowca wynosi do 2000 zł brutto/tonę.
- Bezpośrednim efektem podjętego przez rząd działania jest odczuwalna obniżka cen na składach komercyjnych, które również są zobligowane do publikowania cen sprzedaży na portalu cieplo.gov.pl - zauważa Tomasz Głogowski z PGG.
I widać to gołym okiem, bo w listopadzie w sprzedaży detalicznej była o 13% niższa i wynosiła 2617 zł brutto. Wszystko wygląda na to, że prywatni sprzedawcy węgla boją się, że nie sprzedadzą węgla w cenach powyżej 3000 zł/t i rozpoczęły akcje wyprzedażowe. Każdy konsument może sprawdzić cenę węgla na pobliskim składzie poprzez przeglądarkę na stronie cieplo.gov.pl.