Kibice na Jasnej Górze wykrzykiwali skandaliczne hasła
W sobotę, 11 stycznia odbyła się coroczna, XVII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Na pielgrzymce pojawił się również kandydat na prezydenta Polski - Karol Nawrocki, który aktualnie jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Dla Ciebie Nasz Trud Ukochana Ojczyzno” podkreślającym patriotyczny charakter wydarzenia. Wydarzenie tradycyjnie przyciągnęło kibiców z całej Polski bez względu na barwy klubowe. W trakcie pielgrzymki doszło jednak do skandalu. Na sam koniec kibice zaczęli wykrzykiwać takie hasła, jak:
- "Raz sierpem, raz młotem...",
- "Śmierć wrogom ojczyzny",
- "Na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści"
Wszystko odbyło się na błoniach z palącymi się racami i świecami dymnymi w tle. Zareagował na to poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Kandyba, który poprosił Konferencję Episkopatu Polski o stanowisko w tej sprawie. Do sprawy odniósł się również poseł Tomasz Jaskólski.
Modlitwa nie może kończyć się okrzykami przeciwko innym ludziom. Modlitwa nie może kończyć się nienawiścią - podkreślił cytowany przez PAP poseł.
"Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne"
Początkowo do sprawy kontrowersyjnych haseł w czasie pielgrzymki na Jasną Górę nie chcieli odnosić się Paulini, którzy opiekują się tym miejscem. Jednak we wtorek, 14 stycznia na stronie internetowej Jasnej Góry pojawiło się oświadczenie Przeora Jasnej Góry - ojca Samuela Pacholskiego.
Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach oraz wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty - czytamy w pierwszych zdaniach.
Przeor podkreślił też na wstępie, że jako gospodarze tego miejsca kierują się prostą zasadą: Jasna Góra jest miejscem dla wszystkich. - Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne - podkreśla.
Przeor zaznaczył przy tym, że liczą na to, iż organizatorzy pielgrzymek uszanują obowiązujący na Jasnej Górze regulamin, który w takim samym stopniu obowiązuje wszystkich. Zaznaczył też, że nikt na Jasnej Górze nie będzie recenzował listy zaproszonych gości, ani wpływał na programy pielgrzymek licząc na wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów.
- Przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje. Proszę nade wszystko kapłanów głoszących w naszym sanktuarium o skupienie na Ewangelii i czci do Najświętszej Maryi Panny - mówi przeor Samuel Pacholski.
Jasna Góra to nie miejsce politycznego sporu
W oświadczeniu odniesiono się również do bardzo ważnej kwestii roli, jaką pełni Jasna Góra. Zwrócono się z prośbą o to, aby nie nadużywać imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu, proszę dziennikarzy i publicystów. -
Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny. Są jednak także – i to w większości – głosy pełne wrażliwości i głębokiej, prawdziwej troski o Jasną Górę, za które z całego serca dziękuję i – zapewniam – traktuję bardzo poważnie - mówi przeor.
Pełna treść oświadczenia ojca Samuela Pacholskiego poniżej.
Szanowni Państwo,
z ogromnym zrozumieniem przyjmuję liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach oraz wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty.
Naszym priorytetem, jako gospodarzy tego miejsca, jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne.
Jednocześnie liczymy na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich, przejrzysty i ogólnodostępny regulamin. Obowiązuje on w równym stopniu wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze. Jako przeor chcę także podkreślić: wstrzymujemy się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium. Liczymy wciąż na wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje. Proszę nade wszystko kapłanów głoszących w naszym sanktuarium o skupienie na Ewangelii i czci do Najświętszej Maryi Panny.
O to samo, czyli o nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu, proszę dziennikarzy i publicystów. Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny. Są jednak także – i to w większości – głosy pełne wrażliwości i głębokiej, prawdziwej troski o Jasną Górę, za które z całego serca dziękuję i – zapewniam – traktuję bardzo poważnie.
Coroczna Pielgrzymka Kibiców łączy w wymiarze religijnym bardzo liczne, różnorodne, a czasami nawet niechętne wobec siebie środowiska, zaś Prezes Instytutu Pamięci Narodowej jest jej gościem od lat. Ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich przybyła tu w ostatnią sobotę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – dziękuję im za piękną duchową i patriotyczna postawę. Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę.
Do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tu wielokrotnie. Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich.
Szanowni Państwo, Drodzy Pielgrzymi i wszyscy, dla których Jasna Góra jest miejscem ponad podziałami: w głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach.
Jeszcze raz podkreślę: Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków - jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi. Zaś przychodzących tutaj prosimy o uszanowanie tego niepolitycznego i duchowego charakteru miejsca.
Codziennie o godzinie 15.30 sprawujemy Mszę Świętą w intencji naszej ukochanej Ojczyzny. Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji.